In Vitro – kto i za co musi zapłacić?
Wraz z pojawieniem się rządowego programu finansującego procedurę In vitro pojawiło się mnóstwo chętnych na tego typu zabiegi, pary nie zdawały sobie jednak do końca sprawy z tego, za co będą musiały zapłacić.
Pierwszy raz w historii polskiej medycyny zabiegi in vitro są finansowane ze środków publicznych, natomiast pary muszą w ramach programu zapłacić za leki stosowane w celu stymulacji jajeczkowania – leki do wykupienia w aptekach. Średni koszt leków to 3.000 zł.
Można się zastanawiać nad tym, czy to duży koszt, czy faktycznie kropla w morzu, którą pary mogą wziąć na siebie na tej ciężkiej drodze do upragnionej ciąży – jednak jedno jest pewne – chętnych na procedurę In vitro nie brakuje i pewnie do końca 2016 roku będzie ich coraz więcej. Program przewidziany jest na lata 2013 – 2016. Pod tym linkiem znajdą Państwo szczegółowe odpowiedzi na wszelkie nurtujące pytania odnośnie projektu.
Natomiast polecane kliniki leczenia niepłodności w całej Polsce łącznie z tymi, które oferują procedurę na bazie rządowego projektu mogą Państwo poznać klikając tu.
W dzisiejszych czasach problemy z płodnością ma blisko 15 % par, dlatego tak duże zainteresowanie wzbudził ten rządowy projekt. Przeciwników jest wielu, ale czy i oni nie mają skłonności do korzystania z nowinek technologicznych świata medycyny? Czy nie sięgają po najnowsze leki, metody rehabilitacyjne, czy do operacji plastycznych , albo tych związanych z przeszczepami? Czy zatem mamy prawo oceniać i potępiać innych?
Każdy ma przecież prawo do własnego szczęścia pojmowanego na swój własny sposób.