BiznesGospodarkaInnePolecamyPolecane wiadomościWiadomości budowlane

ABC zakupu mieszkania okiem właściciela

Zakup mieszkania to poważna decyzja, której zawsze towarzyszą wątpliwości i pytania. Jak więc przebrnąć przez gąszcz ofert i deweloperów? Jak pokazują badania najchętniej pytamy o opinie znajomych, którzy dokonali już zakupu. Na co ich zdaniem należy zwrócić uwagę?

Wybór i zakup mieszkania, zwłaszcza tego pierwszego, bywa bardzo mozolnym zajęciem. Jednak czas poświęcony na znalezienie rzetelnego dewelopera oferującego interesujące nas mieszkanie na pewno zwróci nam się w przyszłości i pozwoli zaoszczędzić sporo czasu i nerwów.

Sprawdź dewelopera na wylot

Pierwszym krokiem w kierunku udanej transakcji będzie wybór dobrego dewelopera. To w jego ręce powierzymy przecież nasze fundusze, oczekując w zamian wymarzonego mieszkania. Którym deweloperom można zaufać? Choć opinia znajomych może okazać się cenna, nie należy polegać tylko i wyłącznie na niej. Choćby z tego względu, że możecie mieć różne oczekiwania w zakresie projektu czy warunków realizacji. Warto również dokładnie sprawdzić sytuację prawną dewelopera: czy ma on prawo do dysponowania gruntem i pozwolenie na budowę? Konieczny będzie zatem wgląd w księgi wieczyste. Informacji można zasięgnąć też w Polskim Związku Firm Deweloperskich oraz Krajowym Rejestrze Sądowym. Dzięki temu będziemy mogli upewnić się, że deweloper nie jest w stanie upadłości lub likwidacji, a także dowiedzieć się jakim kapitałem dysponuje. Wiarygodność firmy podnoszą także jej poprzednie realizacje: jeżeli deweloper ma za sobą kilka udanych inwestycji to znaczy, że dobrze rokuje w kolejnych.

Oko na okolicę

Przy zakupie mieszkania powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na sam rozkład pomieszczeń, ale także na najbliższe otoczenie inwestycji. Dotyczy to zarówno części wspólnych (np. windy, klatki schodowe, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych), jak i dalszego otoczenia – czy w pobliżu można znaleźć przedszkola, żłobki, czy działa komunikacja miejska, jak daleko znajduje się najbliższy sklep? Oczywiście każdy może liczyć na inne udogodnienia (np. klub fitness czy hipermarket) dlatego warto przekonać się co deweloper rozumie pod pojęciem „dobra lokalizacja”. – Osoby szukające mieszkania mają różne preferencje co do jego położenia na mapie miasta – komentuje Przemysław Stefanowski, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży PBG Erigo – Można jednak zauważyć pewne trendy: większość nabywców szuka mieszkania dobrze skomunikowanego z centrum, które jednocześnie ma wokół siebie tereny zielone – dodaje. Należy pamiętać, że obiektywnie lepsza lokalizacja może oznaczać też wyższe koszty zakupu, warto więc uwzględnić tę kwestię z zasobnością naszego portfela.

Umowa. Od deski do deski

Załóżmy, że wybrałeś już mieszkanie, które oferuje sprawdzony deweloper. Teraz twoja uwaga powinna skupić się na aspektach prawnych, a zwłaszcza na zawieranych umowach. Podpisywane dokumenty trzeba czytać dokładnie, w całości i ze zrozumieniem, a jeśli nie czujemy się pewnie należy je skonsultować z prawnikiem. Umowy które zawieramy z deweloperem mają na celu zabezpieczenie naszych interesów, dlatego warto je dobrze znać. Szczególnie istotne z punktu widzenia kupującego są klauzule dotyczące prawa do odszkodowania. – Warto wprowadzić do umowy zapis, że określona w niej karanie wyłącza dochodzenia naprawienia szkody przez nabywcę na zasadach ogólnych – mówi mecenas Jakub Brykczyński z Brykczyńscy i Partnerzy Adwokackiej Spółki Partnerskiej –Dzięki temu będzie można dochodzić roszczeń w wyższej wysokości np. w sytuacji w której poniesione szkody nabywcy okażą się znacznie wyższe niż przewidziana umową kara dewelopera. dodaje mec. Brykczyński.

Jeden podpis

Ostrożność przyda się także przy odbiorze mieszkania. Radość z własnego mieszkania nie powinna uśpić czujności i zagłuszyć zdrowego rozsądku. Zanim podpiszemy protokół odbioru musimy upewnić się, że stan mieszkania jest zgodny z tym, co obiecał deweloper. Po odbiór mieszkania należy udać się z jego planem, nie zaszkodzi także miarka i poziomica. Na starcie weryfikujemy wielkość mieszkania, a także stan ścian i podłóg. Należy upewnić się czy w mieszkaniu gniazdka elektryczne znajdują się na swoim miejscu. To samo dotyczy sieci wodnej i elektrycznej. Warto sprawdzić też stan drzwi i okien – powinny być szczelne, czyste i działać bez zarzutu. Co robić jeżeli znajdziemy usterkę? W takim przypadku należy sporządzić aneks do protokołu odbioru w którym deweloper zobowiązuje się do naprawy w określonym czasie. Pamiętaj, podpisanie protokołu odbioru oznacza, że akceptujesz wykonanie mieszkania przez dewelopera.

 PR
LA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *