Pojezierze Ełckie i jego największe atrakcje
Najdalej wysuniętą na wschód krainą Pojezierza Mazurskiego jest Pojezierze Ełckie. Sąsiaduje od północy z Krainą Węgorapy i Garbem Szeskim, od zachodu z Krainą Wielkich Jezior Mazurskich, od wschodniej strony natomiast z Równiną Augustowską. Rzeźba terenu Pojezierza jest zróżnicowana — największe wzniesienia występują na terenie Puszczy Boreckiej i dochodzą do 223 metrów n.p.m. Występują tu liczne jeziora — największe z nich to Rajgrodzkie, Selmęt i Łaśmiady. Na obszarze Pojezierza Ełckiego napotkamy trzy miasta: Olecko na północy, Białą Piską w części południowej oraz największe miasto na Mazurach, centralnie ulokowany Ełk. Mimo tak ciekawej morfologii, przepięknych jezior i lasów, Pojezierze Ełckie jest niedoceniane przez inwestorów. Nieruchomości zagraniczne dla wielu inwestorów są zdecydowanie ciekawsze i bardziej obiecujące, jeśli chodzi o możliwość czerpania zysków z najmu turystom.
Miasto Ełk położone jest nad jeziorami Ełckim i Selmęt Wielki oraz rzeką Ełk. To największe z mazurskich miast zamieszkiwane jest przez 60 tysięcy osób. Turyści chętnie odwiedzają Ełk, a liczne oferty z kategorii Mazury noclegi dotyczy regionu Ełka i jego najbliższej okolicy. Miasto jest zadbane, posiada plaże miejskie, wypożyczalnie sprzętu wodnego nad Jeziorem Ełckim, działa tu Teatr Powszechny. Ciekawą i wyjątkową atrakcją miasta jest zabytek techniki — Ełcka Kolej Wąskotorowa wraz z Muzeum Kolejnictwa i wystawą zabytkowego taboru przy ulicy Wąski Tor 1. Historia kolejki wąskotorowej w Ełku sięga 1913 roku, kiedy uruchomiono tu linię wąskotorową biegnącą w okolice Rajgrodu. Obecnie kolejka pełni funkcje jedynie turystyczne.
Poznawanie zabytków ełckich warto zacząć od najstarszego obiektu — pozostałości dawnego zamku krzyżackiego, zbudowanego w latach 1396-1408, a rozebranego w większości pod koniec XVIII stulecia. W roku 1888 ocalałe fragmenty zamku zostały przebudowane i adaptowane na więzienie. Dzisiaj swym wyglądem zupełnie nie przypominają one dawnej średniowiecznej budowli obronnej.
W centrum miasta zachował się natomiast poewangelicki kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego. W stylu neogotycka, wybudowana w latach 1847-1850 świątynia stanęła w miejscu istniejącego tu wcześniej gotyckiego kościoła pw. św. Katarzyny Została zniszczona w czasie pierwszej wojny światowej i odbudowana w latach 1922-1925. Innymi ciekawymi budowlami sakralnymi Ełku są: neogotycki kościół pw. św. Wojciecha, funkcjonujący od początku (1853) jako katolicki, oraz kaplica baptystów z 1908 roku.
Przy ulicach Wojska Polskiego i Armii Krajowej zachowała się dziewiętnastowieczna, secesyjna zabudowa. Interesującym i wartym obejrzenia obiektem jest wieża ciśnień z 1895 roku, w której znajduje się Muzeum Kropli Wody. Ze szczytu wieży rozciąga się piękna panorama miasta.
KF
grafika: www.wikipedia.pl/ autor Zbychowiec