Dobre złego początki, czyli zmiany w ustawie
Ustawa o kierujących pojazdami wprowadziła nie lada zamieszanie, zarówno wśród kierowców jak i kursantów. Zapowiadane już od prawie roku zmiany spędzają sen z powiek niejednemu właścicielowi auta czy firmy transportowej. Ale czy faktycznie młodzi kierowcy maja się o co martwić?
Ustawa o kierujących pojazdami ma wejść w życie 19 stycznia 2013 r. Określać będzie m. in. zasady nadawania i cofania uprawnień do kierowania pojazdami, wykonywania badań lekarskich i psychologicznych, prowadzenia ośrodka doskonalenia techniki jazdy. Jakie konsekwencje niesie za sobą nowe prawo? O to najważniejsze z nich.
Nauki nigdy za wiele
Ustawa o kierujących pojazdami wprowadzi wiele zmian zwłaszcza, w kwestii kierowców, którzy przystąpią do egzaminu po 18 stycznia 2013 r. w kategorii B. Co ich czeka jeśli pomyślnie przejdą egzamin? Przede wszystkim osoba, która po raz pierwszy uzyska prawo jazdy kategorii B, zostanie objęta okresem próbnym przez 2 lata od dnia wydania dokumentu. Dodać należy, że w tym czasie (między 4 a 8 miesiącem licząc od dnia otrzymania prawa jazdy) jest ona zobowiązana do odbycia kursu dokształcającego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktycznego szkolenia w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym. Niestety obowiązki te wiążą się z dodatkowymi kosztami. Zgodnie z przepisami kurs dokształcający w zakresie bezpieczeństwa ruchu kosztować ma do 100 zł natomiast wysokość opłaty za szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym nawet do 200 zł.
Kolejne ograniczenia
Przed upływem 8-miesięcznego okresu próbnego kierowca nie może także podejmować pracy zarobkowej w charakterze kierowcy pojazdu określonego w prawie jazdy kategorii B ani prowadzić działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu pojazdem określonym dla prawa jazdy kategorii B. Jeśli natomiast w ciągu okresu próbnego kierowca popełni 2 wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji stwierdzone mandatami lub prawomocnymi wyrokami sądu, okres próbny zostanie wydłużony o kolejne 2 lata.
Trzeba pamiętać także o tym, że do 8 miesiąca okresu próbnego kierujący pojazdem nie może przekroczyć prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej. Takie ograniczenia wynikają z brawury jaką spotykamy na drogach najczęściej w wykonaniu młodych kierowców – mówi Małgorzata Słodownik manager działu handlowego monitoringu pojazdów Flotis.pl. Niestety problem z przekraczaniem prędkości można także zauważyć chociażby w przypadku pracowników poruszających się służbowymi autami. Są to sytuacje nagminne, z którym część pracodawców radzi sobie instalując urządzenia monitorujące – dodaje M. Słodownik.
Pilnie strzeżeni
Również nie bez echa przechodzi zapis, w którym ustawodawca obliguje świeżo upieczonego kierowcę do jazdy wyłącznie oznakowanym samochodem przez okres pierwszych 8 miesięcy okresu próbnego. Konieczne w tym przypadku będzie zamieszczanie z tyłu i przodu okrągłej, białej nalepki z zielonym symbolem liścia klonowego. Oznacza to, że kierujący nie będzie mógł poruszać się np. pożyczonym pojazdem bez naklejki z zielonym listkiem.
PR
AF