LUTNICTWO PODHALAŃSKIE – CIĄGŁOŚĆ TRADYCJI
14 grudnia 2012 – 27 stycznia 2013
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza, filia Muzeum Tatrzańskiego
Zakopane, ul. Zamoyskiego 25
W PIĄTEK 14 GRUDNIA O GODZ. 18 SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA OTWARCIE WYSTAWY I PROMOCJĘ KSIĄŻKI TOWARZYSZĄCEJ PROJEKTOWI.
Wystawa Lutnictwo Podhalańskie – Ciągłość Tradycji, na którą serdecznie Państwa zapraszamy, to spojrzenie do wnętrza świata lutniczej pracowni – miejsca gdzie powstają instrumenty. Spotkanie ze skrzypcami – tak ważnym elementem lokalnej tradycji a przede wszystkim z ludźmi, którzy je tworzą.
Na skrzypcowej mapie Polski Podhale zajmuje miejsce wyjątkowe. Tu, gdzie muzyka od wieków łączyła się z zamiłowaniem do pracy w drewnie, budowanie instrumentów mogących zaspokoić lokalne potrzeby było czymś oczywistym. Dziś lutnictwo na Podhalu nie jest jedynie etnograficznym wspomnieniem po świecie, który przeminął. Współcześni podhalańscy lutnicy to profesjonaliści, artyści, a nierzadko prawdziwi mistrzowie, których instrumenty są cenione na międzynarodowych konkursach i poszukiwane przez muzyków. Poznawanie tego zjawiska nie ogranicza się do badania historycznych rekwizytów, to przede wszystkim obcowanie z żywą tradycją, zapisaną w ludzkim działaniu i opowieściach: tworzeniu instrumentów, wspomnieniach i perspektywach na przyszłość. Zapraszając na wystawę Lutnictwo Podhalańskie – Ciągłość Tradycji chcemy zaprosić Państwa do spotkania z szerzej nieznanym światem rzemiosła, sztuki, tradycji. Wprowadzić do wnętrza pracowni lutniczej – przybliżyć złożoną drogę powstawania instrumentu, pokazać co kryje się w niewielkim wnętrzu skrzypiec, co zmienia kawałek drewna w cenny instrument. Przekonać że to wciąż żywa tradycja, cenny element kultury Podhala a przede wszystkim niezwykły sposób na życie.
Wernisaż wystawy będzie okazją do prezentacji książki towarzyszącej projektowi. Publikacja „Lutnictwo Podhalański – ciągłość tradycji” to album, katalog, zbiór tekstów wprowadzających w historię lutnictwa pod Tatrami a także próba głębszej antropologicznej refleksji nad tradycją i tożsamością wokół niej budowaną. Zapraszamy.
Wojciech Malawski
Projekt Lutnictwo Podhalańskie – ciągłość tradycji organizowany jest przez:
Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk,
Stowarzyszenie Liber Pro Arte,
Konteksty,
Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego.
PR
AF
0 Comments
No comments!
There are no comments yet, but you can be first to comment this article.