Zbliża się Światowy Dzień Cukrzycy
14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy. To szczególnie ważny moment nie tylko dla osób z tą chorobą i ich bliskich, ale nas wszystkich – szacuje się, że w Polsce jest ok. 750 tysięcy osób, które nie wiedzą o tym, że mają cukrzycę. Co trzeba o niej wiedzieć, o czym pamiętać?
Cukrzycowe ABC
Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi, co może być wynikiem defektu wydzielania i/lub działania insuliny.
Cukrzyca typu 1 najczęściej występuje u osób młodych lub młodych dorosłych. Cechuje ją bezwzględny niedobór insuliny co oznacza, że od początku rozpoznania osoba chora wymaga leczenia insuliną.
Cukrzyca typu 2 występuje dużo częściej – u ponad 90 % chorych, zazwyczaj w późniejszym wieku.
W przypadku cukrzycy typu 2 zaburzone jest działanie insuliny (tzw. insulinooporność), a także jej wydzielanie. Osoby te na początku są leczone dietą i lekami doustnymi, a na pewnym etapie choroby zwykle będą wymagały leczenia insuliną.
Najczęstsze objawy cukrzycy: wzmożone pragnienie, zwiększone oddawanie moczu, osłabienie i senność, chudnięcie.
Osoby z cukrzycą skupione na profilu www.facebook.com/mampasje stworzyły listę mitów oraz kluczowych informacji, które powinny być znane wszystkim, zwłaszcza osobom zdrowym:
Cukrzycą nie można się zarazić.
Cukrzyca obecnie jest nieuleczalną chorobą.
Jeśli widzisz osobę, która leży na ulicy, nie omijaj jej. Szybko wezwij lekarza, bo może to być osoba z cukrzycą, która straciła przytomność w wyniku zbyt niskiego poziomu cukru we krwi.
Tyle na temat cukrzycy powinien wiedzieć każdy z nas. Nie każdy jednak wie, że być może już ją ma lub jest nią zagrożony. W Polsce jest 2,6 mln osób z cukrzycą, z czego aż 750 tysięcy nie zdaje sobie z tego sprawy1.
Dlatego tak ważne są takie dni jak Światowy Dzień Cukrzycy, ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację ds. Cukrzycy (IDF – International Diabetes Federation) oraz Światową Organizację Zdrowia (WHO – World Health Organization). Głównym celem obchodów Światowego Dnia Cukrzycy jest zwiększenie świadomości społecznej odnośnie objawów tej choroby, przyczyny jej powstawania, skutecznych sposobów leczenia i zapobiegania późnym powikłaniom cukrzycy. Kolor niebieski oraz niebieski pierścień to symbole osób z cukrzycą i Światowego Dnia Cukrzycy. Tegorocznym hasłem Światowego Dnia Cukrzycy jest „Chrońmy swoją przyszłość”.
Cukrzyca? – Mam pasję! Cukier mi nie podskoczy!
Codzienność osób z cukrzycą oraz ich rodzin jest pełna wyzwań i trudów. Nie mniej jednak można z nią żyć aktywnie, realizować swoje pasje. Aktywność fizyczna, właściwe odżywianie i regularna samokontrola stężenia glukozy we krwi są jednymi z kluczowych elementów terapii cukrzycy, która ma na celu osiągnięcie jak najlepszej kontroli cukrzycy, a tym samym zmniejszenie ryzyka wystąpienia niebezpiecznych powikłań. Przy prowadzeniu samokontroli pomocne są nowoczesne urządzenia – glukometry, które towarzyszą osobom z cukrzycą przez cały czas i pozwalają na samokontrolę glikemii (ważna część terapii cukrzycy). Przykładem połączenia nowoczesnych rozwiązań technologicznych, designu i dokładności pomiaru glikemii jest dostępny od niedawna w Polsce Accu-Chek Performa Nano. Jego funkcje, takie jak możliwość ustawienia alarmów przypominających, podświetlany wyświetlacz oraz szybkość pomiaru pozwalają osobom z cukrzycą na łatwą i błyskawiczną samokontrolę poziomu cukru we właściwym momencie, niezależnie od okoliczności – również w szkole, na treningu czy w pracy. To znacznie ułatwia prowadzenie aktywnego trybu życia.
Doskonałym przykładem na to, że z cukrzycą można realizować swoje pasje jest Michał Jeliński – polski wioślarz, czterokrotny mistrz świata, złoty medalista Igrzysk Olimpijskichw Pekinie, ambasador kampanii „Mam pasję! Cukier mi nie podskoczy!” (www.facebook.com/mampasje).
„Od początku staram się mówić wszędzie, że cukrzyca nie przeszkadza w realizacji marzeń i celów. – mówi Michał Jeliński. – Nie chodzi oczywiście wyłącznie o uprawianie sportu, ale wszystkiego co dotyczy tego, do czego dążymy w życiu. Jeśli w moim życiu cukrzyca nie stanęła na drodze w realizacji marzeń, to myślę, że warto to pokazywać innym i robić swoje.”
Życie z cukrzycą wymaga wielu zmian w stylu życia, pociąga za sobą wyzwania, uczy samodyscypliny. Nie mniej jednak nie oznacza konieczności rezygnacji z aktywności i swoich pasji.
Jak aktywnie żyć z cukrzycą? Opowiada o tym m.in. Michał Jeliński:
https://www.youtube.com/watch?v=emHRvZqhzQc
Więcej informacji na:
www.accu-chek.pl; www.facebook.com/mampasje
Roche Diagnostics jest jednym ze światowych liderów branży wyrobów medycznych. Oferuje m.in. glukometry i pompy insulinowe marki Accu-Chek. Priorytetem firmy jest oferowanie pacjentom urządzeń oraz wiedzy, które ułatwią codzienne życie z cukrzycą. Na całym świecie marka Accu-Chek jest utożsamiana z dokładnym pomiarem glikemii.
Światowy Dzień Cukrzycy został ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację ds. Cukrzycy (IDF – International Diabetes Federation) oraz Światową Organizację Zdrowia (WHO – World Health Organization). Głównym celem obchodów Światowego Dnia Cukrzycy jest zwiększenie świadomości społecznej odnośnie objawów tej choroby, przyczyny jej powstawania, skutecznych sposobów leczenia i zapobiegania późnym powikłaniom cukrzycy. Firma Roche Diagnostics, dystrybutor glukometrów i pomp insulinowych marki Accu-Chek, jest jednym z wieloletnich partnerów Światowego Dnia Cukrzycy.
1 „Raport – Społeczny obraz cukrzycy”; Koalicja na rzecz walki z cukrzycą, 14 listopada 2010r.
PR
KJ