Patriotyzm w rytmie rocka!
Czym jest patriotyzm w czasach pokoju? Odpowiedzi jest wiele. Począwszy od pracy na rzecz kraju, poprzez wspieranie kultury i sztuki, po kupowanie polskich produktów. Jak się okazuje, nowoczesny patriotyzm to też radość z chwili i dobra zabawa.
Patriotyzm w różnych okresach historycznych był różnie postrzegany. Według prof. Jerzego Sadzkiego, socjologa, historyka myśli społecznej, termin patriotyzm należy do słów z natury wieloznacznych. Zależnie od tego, kto go używa, po co i w jakim kontekście, to słowo zmienia swoje znaczenie. Dziś młodzi ludzie pragną czuć się obywatelami Europy, świata. Dążą do przekraczania sztucznie, według nich, wyznaczonych granic. Dla nich patriotyzm to otwarcie na świat, tolerancja, a także akceptacja odmienności.
Tolerancja w duchu dobrej zabawy
Oscar Wilde pisał, że patriotyzm jest cechą ludzi ziejących nienawiścią. Te dość kontrowersyjne słowa mogą znaleźć swoje uzasadnienie w historii. W warunkach zagrożenia „zianie nienawiścią” do wrogów podgrzewało chęć walki w obronie ojczyzny. Dziś, w czasach pokoju, patriotyzm nabrał zupełnie nowego znaczenia. Przewrotnie można pokusić się o stwierdzenie, że dziś patriotyzm to cecha ludzi ziejących optymizmem i pozytywnym nastawieniem do własnego kraju. Pod tak rozumianym patriotyzmem podpisuje się coraz więcej młodych Polaków – studentów, biznesmenów, celebrytów.
Rock n’ roll w imieniu wartości patriotycznych
Przykładem tego, że Polacy szukają nowoczesnych form okazywania patriotyzmu jest oddolna inicjatywa społeczna ROCK Niepodległości. Zainicjowana i prowadzona przez artystów, muzyków, aktywistów społecznych i młodzież, z roku na rok zyskuje coraz większą popularność.
Uczestnicy wydarzenia mają swój własny pomysł na Święto Niepodległości i mówią o nim głośno – dźwiękami gitar płynących z głośników podczas koncertu ROCK Niepodległości.
– Odcinamy się od wszelkich politycznych wieców, chcemy świętować rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w sposób nowoczesny, na rockowo, w rytmie dobrej muzyki i wspólnej zabawy – mówi Małgorzata Zakrzewska, organizatorka kampanii ROCK Niepodległości. Wydarzenie na stałe zagościło już w kalendarzu stołecznych wydarzeń kulturalnych, a dowodem na jego rosnącą popularność jest liczna grupa artystów, która przyłączyła się do tej formy świętowania – to m.in Luxtorpeda, Kasia Kowalska, Bracia, Coma, Maryla Rodowicz, Oddział Zamknięty, Lombard, Tomasz „Titus” Pukacki, Sebastian Riedel i Cree, Ramona Ray czy Magda Femme.W tym roku zdjęcia artystów z gitarą Rock Niepodległości 2012 utworzą specjalna Galerię Gwiazd, którą będzie można zobaczyć w Warszawie na Skwerze Hoovera i Placu Konstytucji. Warszawiacy mają okazję świętować 11 listopada w rytmie rocka – podczas koncertów, które odbędą się z tej okazji w klubie Palladium. Koncert poprzedzi parda motocykli, która przemknie stołecznymi ulicami.
Patriotyzm dziś
94 lata! Tyle minęło od odzyskania przez Polskę niepodległości. Od tego czasu zmieniło się wiele, między innymi także rozumienie i sposób manifestowania naszego patriotyzmu. Dziś, w dobie pędzących zmian społeczno-gospodarczych, każdy inaczej definiuje patriotyzm. Dla jednych jest to akceptacja tego, co niesie nam życie, dla innych promowanie Polski na zachodzie czy praca na rzecz kraju. Jedno jest pewne: jakkolwiek jest rozumiany, dobrze, jeśli sprawia, że nasz kraj staje się domem przyjaznym – zarówno jego mieszkańcom, jak i dla każdego, kto go odwiedza. Dla autorów kampanii ROCK Niepodległości symbolem patriotyzmu jest w tym roku pomnik Małego Powstańca z gitarą w ręce zamiast broni. Powstaniec nie musi dziś już walczyć, lecz cieszy się z Wolnej Polski i świętuje to na rockowo. Parafrazując słowa irlandzkiego wieszcza, z pewnością zionie entuzjazmem.
PR
KJ