TIFF 2012 // PROCES W KONSTRUKCJI
Ponad dwudziestu fotografów, teoretyków sztuki i kuratorów z siedmiu państw. Pięć sekcji tematycznych oraz kilkanaście wystaw uznanych artystów oraz najlepszych studentów z czterech szkół fotograficznych, na trzech dużych przestrzeniach, w różnych częściach miasta. Wernisaże, inspirujące spotkania oraz debaty, a to wszystko w ramach drugiej edycji Trochę Innego Festiwalu Fotografii // TIFF 2012.
Tegoroczna odsłona wrocławskiego TIFF 2012 będzie miała charakter niezwykle dynamiczny oraz twórczy, a zaprezentowane dzieła powstaną między innymi w trakcie Festiwalu. Uczestnikom i zwiedzającym będzie więc stale towarzyszył proces kreacji, atmosfera ciągłej zmiany oraz odkrywania tajemnicy tworzenia. Artyści i teoretycy fotografii z Czech, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych oraz Polski przedstawią własną interpretację hasła „proces w konstrukcji”, próbując tym samym wciągnąć widza w niezwykłą relację pomiędzy twórcą a odbiorcą, czytelnikiem a autorem.
Ponad trzydzieści lat po tym, jak w Łodzi podjęto się innowacyjnego eksperymentu „Konstrukcja w procesie”, który był próbą zmierzenia się z brakiem dialogu pomiędzy społeczeństwem a sztuką, ponawiamy te starania, wybierając za główne medium tej relacji fotografię – wyjaśnia Maciej Bujko fotograf i dyrektor programowy TIFF – Formuła Festiwalu będzie skupiona wokół działań konstrukcyjnych i oddolnych, wykorzystując tak naprawdę dwa kanały kontaktu z widzem – rzeczywisty i wirtualny. Życie przenosi się do Internetu, dlatego też chcąc dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców, wiele działań festiwalowych będziemy relacjonować na bieżąco, za pośrednictwem naszej strony internetowej.
Już od 26 października na stronie www.tiff.wroc.pl będzie można śledzić proces kreowania wystawy, przewidzianej w ramach Programu Głównego. Etap wirtualnej relacji będzie jednocześnie wstępem do wiodącego punktu całego wydarzenia – ekspozycji trzech artystów: Dity Pepe, Saschy Weidner oraz Grzegorza Przyborka, która zostanie zaprezentowana podczas głównego weekendu Festiwalu.
8 – 11 LISTOPADA // WEEKEND OTWARCIA FESTIWALU
W czwartek 8 listopada w Centrum Festiwalowym w Browarze Mieszczańskim we Wrocławiu, o godzinie 18.00, z udziałem zaproszonych gości oraz zaangażowanych artystów, odbędzie się uroczysta inauguracja Trochę Innego Festiwalu Fotografii. Następnie od godziny 19.00 do 22.00 trwać będą wernisaże wystaw w ramach czterech z pięciu sekcji TIFF 2012: Programu Głównego, Publikacji, Debiutów oraz projektu Basen.
W piątek, również w Centrum Festiwalowym, będzie można spotkać się z uczestnikami poszczególnych sekcji, w tym z Grzegorzem Przyborkiem (Program Główny), Cristiną De Middel oraz Marc Feustel (Publikacje), a także z Michałem Siarkiem, Martą Zgierską i Maciejem Rukaszem (Debiuty). Tego samego dnia o godzinie 18.00 w Biurze Festiwalowym Impart, w ramach sekcji Szkoły, otwarta zostanie zbiorowa ekspozycja pt. „Private Property”, prezentującej sześć projektów fotografów młodego pokolenia – studentów Akademii Fotografii. Wieczorem zaś w Browarze Mieszczańskim będzie miało miejsce spotkanie ze wszystkimi uczestnikami Programu Głównego oraz wspólna dyskusja na temat przewodniej formuły Festiwalu – „procesu w konstrukcji”.
Trzeci dzień TIFF 2012 rozpoczną spotkania z Marcinem Kwietniem i Kamilą Kobierzyńską (Debiuty), artystami Programu Głównego: Saschą Weidnerem i Ditą Pepe, jak również z Andrew Phelpsem (Publikacje) oraz Jiří Siostrzonkiemz Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie (sekcja Szkoły). Natomiast o godzinie 18.30 w przestrzeni Muzeum Współczesnego Wrocław odbędzie się finisaż wystawy jedenastu studentów opawskiej szkoły fotografii, której kuratorami są Tomáš Pospěch oraz Vladimír Birgus. Z kolei wieczorem w Centrum Festiwalowym na Hubskiej, z pasjonatami fotografii spotkają się uczestnicy projektu Basen: Filip Berent, Przemek Branas, Mateusz Choróbski, Przemek Dzienis, Andrew Jan Hauner, Karol Kaczorowski, Tomasz Koszewnik, Maciej Nowaczyk, Anna Orłowska oraz Franciszek Orłowski. Każdy z nich, zgodnie z formułą „procesu w konstrukcji”, w udostępnionych kadziach Browaru Mieszczańskiego, będących niegdyś basenami na piwo, stworzy i zaprezentuje swoją pracę nawiązującą do medium fotograficznego.
W niedzielę 11 listopada, od godziny 12.00 do 16.30 trwać będą spotkania z artystami i kuratorami zaangażowanymi w sekcje Publikacje oraz Szkoły, między innymi z Krzysztofem Kowalskim oraz z Patrykiem Karbowskim. Weekend otwarcia zakończy diaporama Macieja Bączyka pt. „Śladami Procesu Niespełnionej Konstrukcji”.
Ostatni wernisaż Festiwalu przewidziano na 16 listopada, godz. 19.00.Na piątym piętrze Muzeum Współczesnego Wrocław otwarta zostanie wystawa „Inspiracje 2.0” PWSFTviT w Łodzi, której kuratorami są Aleksandra Buczkowska i Paweł Fabjański.
Jeszcze przed oficjalną inauguracją TIFF, 26 października w nowej siedzibie Wrocławskiej Szkoły Fotografii AFA, odbędzie się wernisaż wystawy „FOBOS 1 – odnaleziony”.
Wszystkie ekspozycje w ramach Trochę Innego Festiwalu Fotografii czynne będą do 30 listopada 2012 r.
————————————————————————————————————
Ruszyła już przedsprzedaż festiwalowych karnetów. Więcej informacji na temat TIFF oraz zakupu karnetów znajduje się na stronie www.tiff.wroc.pl.
Weekend otwarcia Festiwalu 8-11 listopada 2012 r. // Wystawy czynne do
30 listopada 2012 r.Pięć sekcji tematycznych: Program Główny, Publikacje, Szkoły, Debiuty i projekt Basen
Centrum Festiwalowe // Browar Mieszczański // wystawy sekcji: Program Główny, Publikacje, Basen, Debiuty
Muzeum Współczesne Wrocław // wystawy: PWSFTviT w Łodzi i Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie
Biuro Festiwalowe Impart // wystawa Akademii Fotografii
———————————————————————————————————-
O Festiwalu
TIFF – Trochę Inny Festiwal Fotografii powstał z myślą o dynamicznym rozwoju kultury wrocławskiej, w obrębie której wciąż niewystarczająco miejsca poświęca się fotografii.
W 2011 roku podczas pierwszej, pilotażowej edycji TIFF, obudziło się w nas śmiałe pragnienie, aby odnowić wpływy wrocławskich środowisk artystycznych na polską fotografię. Powołanie do życia festiwalu jest nawiązaniem do bogatej tradycji wrocławskiej twórczości fotograficznej, która na przestrzeni lat oddziaływała na cały kraj i państwa sąsiednie. Dążymy do tego, aby TIFF wznowił ten kierunek i stał się katalizatorem dla rozwoju fotografii poprzez oferowanie środowiskom lokalnym, artystycznym i akademickim różnorodnych, nowatorskich oraz inspirujących aktywności w obrębie zarówno fotografii jak i sztuk pokrewnych.
Towarzyszy nam idea ciągłego przybliżania, zgłębiania i przeżywania fotografii na nowo. Rozumiemy fotografię jako medium istniejące w różnorodnych kontekstach i biorące na siebie różnorodne funkcje – od prostego zapisu i upowszechnienia subiektywnego obrazu rzeczywistości, przez wykorzystywane komercyjnie informowanie i przekonywanie do obrazowanego przedmiotu, aż do artystycznej kreacji nowych światów i symbolicznych przekazów. Mając świadomość ciągłej zmiany jaka zachodzi w formach aktywności oraz twórczości fotograficznej w postnowoczesnym świecie, proponujemy festiwal wielowątkowy, podlegający ciągłym przemianom, bez ustandaryzowanej formuły. Kolejne edycje TIFF obudowywane są wokół wybranego, aktualnego zagadnienia, będącego jednocześnie ważnym problemem jak i inspiracją dla twórców oraz odbiorców fotografii.