Pogromcy Mitów Medycznych ruszają do akcji!
Nowy portal społecznościowy weryfikuje mity medyczne
rozpowszechnione wśród Polaków!
Warszawa, 13 września 2012 r. — „W zdrowym ciele zdrowy duch”, jak mawia stare polskie przysłowie. Lecz, kiedy pojawiają się pierwsze niepokojące symptomy choroby, jak najszybciej chcemy sprawdzić, co nam dolega, skąd się bierze i jak to leczyć. W takich momentach, zamiast pójść do lekarza, coraz częściej sięgamy po informacje dostępne w Internecie. Niestety, sieć pełna jest niesprawdzonych doniesień, niezweryfikowanych półprawd oraz mitów, które mogą nam przynieść więcej szkody, niż pożytku. W odpowiedzi na taki stan rzeczy z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej został utworzony portal „Pogromcy Mitów Medycznych”, który właśnie rozpoczyna działalność.
Każdemu z nas nie raz zdarzało się zajrzeć do sieci w poszukiwaniu informacji lub opinii na jakiś temat. Internet to niezastąpione źródło wiedzy i nowinek, jeśli chcemy porównać produkty, ceny, czy zdobyć wiedzę o nowych technologiach, jednak w kontekście zdrowia zdawanie się na porady i opinie użytkowników sieci, może nie tylko narazić na stratę czasu i pieniędzy, ale także na poważny uszczerbek na zdrowiu.
„Sposoby dotarcia do społeczeństwa w edukacji zdrowotnej, podobnie jak w każdej innej dziedzinie nauki, bardzo się rozwijają. Internet jest narzędziem dostępnym praktycznie dla wszystkich, co z punktu widzenia naszych edukatorów stanowi ogromny potencjał. Niestety, poważnym minusem jest fakt, że informacje na temat zdrowia nie są w Internecie w żaden sposób weryfikowane. Ludzie udzielając się na forach opisują zwykle własne doświadczenia, które przecież nie zawsze muszą być prawdziwe dla wszystkich. To sytuacja niesprzyjająca rzetelnej edukacji. Stąd też powstał pomysł na powołanie do życia Portalu Pogromcy Mitów Medycznych, na którym eksperci medyczni wraz z internautami wspólnie weryfikują ogólnodostępne informacje. Ostateczny głos w tej dyskusji należy zawsze do lekarza, co w kwestii zdrowia jest jedyną dopuszczalną sytuacją” – powiedziała Halina Osińska, prezes Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej.
PogromcyMitówMedycznych.pl to portal, którego celem jest weryfikowanie wątpliwości związanych z tematyką zdrowotną. Odbywa się to w ciekawy i angażujący sposób, pod okiem i przy udziale ekspertów, którzy są gwarantem rzetelności informacji. Zarejestrowani na portalu internauci dodają i dyskutują nurtujące ich problemy, jako mity medyczne, a następnie na ich temat jednoznacznie wypowiadają się eksperci na stałe współpracujący z portalem. Informacje związane z czterema obszarami: chorobami i leczeniem, szczepieniami i profilaktyką, dietą i żywieniem oraz ciążą i zdrowiem dziecka weryfikują dr hab. n. med. Krzysztof Łabuzek, dr n. med. Ernest Kuchar oraz dr socjologii Tomasz Sobierajski, który spojrzy na tematykę mitów medycznych powszechnych w naszych społeczeństwie z szerszej, socjologicznej perspektywy. Dodatkowo, eksperci prowadzą na stronie Pogromców Mitów Medycznych blog, na którym publikują obszerniejsze informacje na temat wybranych kwestii medycznych.
Wśród moich pacjentów, a nawet wśród studentów medycyny, których uczę, rozpowszechnionych jest wiele błędnych przekonań oraz tzw. wierzeń przekazywanych z pokolenia na pokolenie, które często mają niewiele wspólnego z prawdą. Nie szukając daleko – ludzie przykładowo masowo wierzą w to, że przyczyną cukrzycy jest nadmierne spożywanie słodyczy lub też, że zakażenie wirusem grypy można wyleczyć antybiotykiem, co nie jest prawdą. Na portalu Pogromcy Mitów Medycznych obalamy tego typu mity dostarczając internautom rzetelnych popartych badaniami naukowymi informacji – powiedział dr hab. n. med. Krzysztof Łabuzek, jeden z Pogromców Mitów Medycznych.
”Niestety mity medyczne potrafią być naprawdę bardzo szkodliwe. Przykładowo, modny ostatnio mit o tym, że szczepienia ochronne mogą być niebezpieczne, zniechęca ludzi do ich wykonywania. W konsekwencji, nie zgadzają się na szczepienie własnych dzieci, narażając je tym samym na choroby zagrażające nie tylko ich zdrowiu, ale i życiu. W momencie, kiedy w zasięgu ręki mamy dostępne narzędzia, które mogą skutecznie zniwelować ryzyko, nieracjonalne jest rezygnowanie z nich na podstawie nierzetelnych informacji dostępnych w sieci.” – podkreśla dr n. med. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych.
„Nie bez przyczyny inauguracja portalu Pogromcy Mitów Medycznych odbywa się we wrześniu. Miesiąc ten wyznacza początek tzw. „sezonu grypowego”, a z tą chorobą wiąże się wyjątkowo dużo mitów i nieścisłości. Konsekwencją tych błędnych przekonań społeczeństwa jest niechęć do szczepień i jeden z najniższych poziomów zaszczepienia w Europie (ok. 4,5%). Ponieważ PTOZ od lat wspiera liczne kampanie edukacyjne na temat szczepień przeciwko grypie chciałabym, żeby również na portalu „Pogromcy Mitów Medycznych” toczyła się walka z tego rodzaju mitami. Działając na wielu frontach mamy szansę odwrócić ten niepokojący trend.” – powiedziała Halina Osińska
Portal Pogromcy Mitów Medycznych ma charakter społecznościowy, co zwiększa atrakcyjność strony i bardziej angażuje użytkowników, którzy mają za zadanie „łowienie” i dostarczanie mitów na stronę, a następnie ich omawianie przy wsparciu ekspertów. Każdy, kto zdecyduje się wziąć udział w tym procesie, nie tylko przyczyni się do rozpowszechniania rzetelnej wiedzy medycznej. Proponując nowe mity i komentując te już istniejące zarejestrowani użytkownicy biorą udział w rywalizacji o miano „Super Eksperta”. Im więcej zarejestrowanych aktywności, tym większa szansa na zbudowanie silnej pozycji
w „medycznej” społeczności. Na najbardziej aktywnych czekają także nagrody.
„We współczesnym świecie, który przeniósł się w dużym stopniu do sfery wirtualnej, bardzo modny jest element tzw. grywalizacji. Portal Pogromców Mitów Medycznych to miejsce w internecie, gdzie w kwestii zdrowia będzie można zweryfikować co jest prawdą, a co nie. W procesie tym rywalizować będą ze sobą internauci, co niewątpliwie będzie dla nich dodatkową zachętą do wykazywania się wiedzą medyczną. To wszystko po to, by rozpocząć wreszcie proces odmitologizowania wiedzy na temat naszego życia i zdrowia” – komentuje Tomasz Sobierajski, socjolog.
Oprócz Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej, inicjatora projektu, partnerami merytorycznymi portalu są Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani”, Fundacja Fit-Kid, Stowarzyszenie Europacolon Polska a także Fundacja Edukacji Seksualnej „Po Prostu”.
„Jesteśmy otwarci na współpracę ze wszystkimi podmiotami, w których misji leży szeroko pojęta edukacja zdrowotna. Im więcej Pogromców Mitów Medycznych, tym większa szansa, że coraz więcej sfer naszego życia i zdrowia zostanie „odczarowanych”. Chcemy, żeby internauci zyskali nowe miejsce, w którym mogą zweryfikować swoją wiedzę, aby poradzić sobie w gąszczu, często bardzo sprzecznych informacji dostępnych w sieci” – podkreśliła Halina Osińska, prezes PTOZ.