ChorobyCiekawe poradyDla dzieciLeczeniePolecane wiadomościSpołeczeństwoZdrowie i uroda

Co robić kiedy dziecko stawia stopy do środka

Pierwsze kroki to piękna chwila dla każdego rodzica. Poza radością z tego, że słodki maluch zaczyna się samodzielnie poruszać, jest to jednak moment, w którym trzeba też zadbać o to, by dziecko nauczyło się prawidłowo chodzić. Od tego zależy to, czy jego kończyny rozwiną się prawidłowo. Co zrobić kiedy pociecha zacznie stawiać stopy do środka? Kiedy konieczna jest rehabilitacja dzieci? Podpowiadamy.

Gołębi chód — co to jest i czym grozi?

Na samym początku nauki często można zaobserwować tak zwany gołębi chód. Charakteryzuje się on tym, że dziecko w trakcie chodzenia stawia jedną lub dwie stopy piętami do zewnątrz. W tym momencie nie powinno to być jednak alarmujące. Na tym etapie dziecko dopiero uczy się jak się nie przewracać, a poprawna technika chodu jest czymś, co przyjdzie później.

Jeśli jednak po jakimś czasie wciąż będzie prezentowało tak zwany gołębi chód, to warto się tym zainteresować. Po pierwsze, krzywe chodzenie zwiększa ryzyko potknięcia się i w konsekwencji przewrócenia. Dodatkowo powoduje to częste kierowanie kolan do środka. Długotrwałe chodzenie w taki sposób może natomiast spowodować u malucha problemy na etapie rozwoju stóp oraz nóg.

Jak poradzić sobie z tym, że dziecko stawia stopy do środka?

Z gołębim chodem najłatwiej sobie poradzić dbając od samego początku o to, by ten nie występował, gdy dziecko zacznie samodzielnie biegać po domu. Trzeba więc zapewnić mu dużo ruchu. Dzięki temu prawidłowo rozwiną się mięśnie w jego nogach, które są bardzo ważne w zapobieganiu tej przypadłości. Niezwykle istotny jest też wybór obuwia. Dziecko musi mieć buty z grubą oraz miękką podeszwą i stabilnym zapiętkiem, które pozwolą mu stawiać stabilne kroki.

W przypadku, gdy na poradzenie sobie z gołębim chodem na własną rękę jest już za późno, trzeba po prostu udać się do fizjoterapeuty. W tej kwestii warto wybrać takiego, którego specjalnością jest rehabilitacja dzieci. Dobry fizjoterapeuta dobierze odpowiednie ćwiczenia, które pomogą dziecku w wyzbyciu się gołębiego chodu i wzmocnieniu jego mięśni nóg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *