Pewna praca dla fachowca — zawód technika chłodnictwa i klimatyzacji
W obecnych czasach wyższe wykształcenie nie jest gwarantem stałego zatrudnienia, natomiast praktyczne umiejętności fachowców sprawiają, że nie mogą oni narzekać na brak ofert pracy. By stać się cenionym, poszukiwanym przez pracodawców specjalistą, nie potrzeba dyplomu prestiżowej uczelni. W 1,5 roku możesz zdobyć niezbędne uprawnienia, które pomogą Ci zacząć karierę poszukiwanego na rynku pracy eksperta. Oto co warto wiedzieć o zawodzie technika chłodnictwa i klimatyzacji.
Jak zostać technikiem chłodnictwa?
Od 2014 roku profil technika chłodnictwa i klimatyzacji jest ponownie dostępny w polskich szkołach publicznych. Niestety nauka w takim trybie trwa 4 lata i chociaż darmowa, z oczywistych względów jest zarezerwowana dla młodzieży szkół średnich. Co zatem mogą zrobić osoby dorosłe, które pracują na etacie? Najlepszym rozwiązaniem są kursy, które nie tylko trwają znacznie krócej, ale także kompleksowo przygotowują do wykonywania zawodu. Ważne jednak, aby wybrać placówkę, która nie tylko ma odpowiednie doświadczenie, ale także współpracuje z obeznanymi w branży wykładowcami oraz prowadzi zajęcia praktyczne na nowoczesnych urządzeniach renomowanych marek.
Wszystkie te kryteria spełniają szkolenia Szkół Partnerskich Viessmann. Oferowane przez nich kursy są prowadzone w trybie zaocznym. Dla większej wygody słuchaczy wykłady odbywają się przez internet, a także są archiwizowane, by móc odtworzyć je w dowolnym czasie. Oprócz tego w programie znajdują się też zajęcia organizowane w oddziałach szkoły oraz praktyki, które pozwalają poznać zawód od zaplecza.
Więcej o szkole na stronie https://www.viessmann.ovh/o-szkole/.
Jakie są perspektywy zatrudnienia?
Chociaż specjalizacja tego fachowca wydaje się z pozoru dość wąska, to ma on możliwość podjęcia pracy w różnych środowiskach. Wielu techników decyduje się podjąć zatrudnienie jako instalator klimatyzacji, pracujący u klientów indywidualnych. Jednak możliwe jest także zatrudnienie się w firmie produkującej urządzenia chłodnicze na stanowisku montera. Urządzenia chłodnicze będą wymagały także regularnych przeglądów oraz serwisowania, co również leży w gestii technika. Ponieważ chłodnictwo jest szeroko wykorzystywane w wielu branżach, fachowcy z tej dziedziny są poszukiwani w zakładach przemysłowych, sklepach, hurtowniach czy magazynach. Regulacja temperatury wykorzystywana jest także w transporcie towarów. Oprócz tego technicy mogą zajmować się zakładaniem i naprawą klimatyzacji w samochodach. Uprawnienia umożliwiają także prowadzenie własnej działalności gospodarczej jako samodzielny specjalista.
Zalety pracy technika chłodnictwa
Jak już było wspomniane wcześniej, tytuł technika otwiera wiele możliwości zatrudnienia, jednak to nie jedyna zaleta. Przez to, że jest to zawód deficytowy i w Polsce ilość fachowców wciąż nie spełnia rosnących potrzeb rynku, wyszkoleni specjaliści są na wagę złota. Dlatego pracodawcy oferują im atrakcyjne warunki zatrudnienia. Poza tym to szansa na stabilną pracę oraz godziwe zarobki bez konieczności poświęcania wielu lat na naukę. Wreszcie warto wspomnieć, że technika chłodnicza jest po prostu ciekawa. Pozwala poznawać nowe technologie, wykorzystywać specjalistyczną wiedzę w praktyce i daje szansę na rozwój.