BiznesGospodarkaPracaPrawo

Prawo pracy – co powinniśmy wiedzieć?

Kiedy słyszymy pojęcie prawo pracy bardzo często myśl nasuwa się na Kodeks pracy. Co warto wiedzieć na ten temat? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się szczegółów. 

Prawo pracy – co powinniśmy wiedzieć na ten temat ? 

Prawo pracy stanowi gałąź prawa, która obejmuje regulacje odnośnie stosunku pracy, obowiązki zarówno pracowników jak i pracodawcy. Trzeba pamiętać także o tym, że prawo pracy jest regulowane nie tylko przez Kodeks pracy, ale też przez inne akty prawne. 

Przepisy z zakresu prawa pracy możemy znaleźć w porozumieniach zbiorowych, statutach, regulaminach oraz obowiązkach stron stosunku pracy.     

Zasady prawa pracy, a konstytucja?  

Musimy mieć na uwadze, że regulacje odnośnie prawa pracy wynikają też z Konstytucji RP. To w niej zawarte są najważniejsze informacje takie jak zasady prawa pracy, zasada równości płci w miejscu pracy. 

Stronami stosunku pracy są osoby fizyczne, które ukończyły 18 lat, młodociani, którzy skończyli 15 lat, którzy zatrudnieni są na umowę o pracę w celu przygotowania się do życia zawodowego bądź przy wykonywaniu prac lekkich. Jednak zatrudnianie osób, poniżej 15 lat jest całkowicie zabronione. Z kolei pracodawcą może być osoba prawna, osoba fizyczna czy inna jednostka organizacyjna. 

Prawo pracy – czy warto studiować ten kierunek? 

Celem studiów na kierunku prawa pracy jest nabycie przez absolwentów wiedzy dotyczącej tej dziedziny w administracji publicznej oraz samorządowej. Absolwent będzie miał opanowane podstawowe zasady prawa pracy. Będzie mógł zajmować samodzielne stanowisko i podejmować decyzje dotyczące spraw pracowniczych. 

Adresatami studiów są absolwenci studiów pierwszego stopnia oraz drugiego stopnia, którzy chcą poznać zagadnienia takie jak obowiązki stron stosunku pracy. Taka wiedza pozwoli na rozwijanie się w swobodnie wybranej pracy. Warto też podjąć studia, gdy jesteśmy pracownikami urzędów administracji państwowej oraz samorządowej.  

Studia – na czym polegają? 

Studia podyplomowe obejmują 180 godzin zajęć. Absolwent utyskuje kompleksową wiedzę dotyczącą prawa pracy, tego, jakie są obowiązki pracodawcy, obowiązki pracowników. Podczas studiów można dowiedzieć się na tematy teoretyczne, praktyczne związane  zarządzaniem HR i innymi służbami pracowniczymi w organach administracji. 

Wiedza w trakcie studiów nie ogranicza się jedynie do zagadnień prawa pracy, które regulowane są Kodeksem Pracy. Wiedza obejmuje też sferę prawa pracy, która wynika z pragmatyk zawodowych. Warto poznać takie zagadnienia jak stosunek pracy czy warunki pracy.    

    

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *