Ciekawe poradyHobbyInneOgrodnictwoRolnictwoŻywność

Rzodkiewki – jakie nasiona wybrać i jak uprawiać, aby cieszyć się smacznymi i zdrowymi plonami?

Rzodkiewka jest niezwykle popularnym warzywem, które dodaje się do kanapek, sałatek, sosów, surówek i zup. Charakteryzuje się wyrazistym smakiem, dzięki czemu dodaje potrawom ostrego posmaku. Najlepiej smakuje uprawiana w przydomowym ogrodzie. Dowiedz się, jak ją uprawiać oraz jakie nasiona rzodkiewki wybrać.

Jak uprawiać rzodkiewkę?

Rzodkiewkę wysiewa się wiosną, mniej więcej na początku marca (lub z końcem lata). Z racji dość niskich temperatur panujących o tej porze roku, uprawę warto przykryć agrowłókniną lub przeprowadzić wysiew do tunelu. Warto pamiętać, że rzodkiewka reaguje na długość dnia. Długi, trwający ok. 17 godzin dzień jest dla niej znakiem, że może wypuszczać kwiaty z nasionami. Wtedy nie uda się osiągnąć pokaźnych przyrostów korzeni. Dlatego im krótszy dzień, tym lepiej dla uprawy tego warzywa.

Rzodkiewkę najlepiej wysiać na piaszczystych lub gliniastych glebach. Ziemia powinna być lekka, żyzna i niezbyt wilgotna, ponieważ nadmiar wody może powodować deformacje korzeni. Rzodkiewkę wysiewa się dość gęsto, w rzędach o długości maksymalnie 5 cm. Pomiędzy rzędami należy pozostawić 20-centymetrowe przerwy. Nasiona rzodkiewki umieszcza się na głębokości ok. 1 cm. Im głębiej zostaną umieszczone, tym bardziej korzenie będą zniekształcone. Jeśli chodzi o pielęgnację, warzywo to nie wymaga specjalnych zabiegów. Rzodkiewkę powinno się regularnie podlewać i spulchniać. Bardzo dobrze rośnie w glebie nawożonej kompostem. Niezbędne jest również odchwaszczanie rzędów.

Dlaczego warto uprawiać rzodkiewkę?

Rzodkiewka uprawiana w przydomowym ogrodzie cechuje się wyjątkowym smakiem i zapachem. Jako nowalijka będzie świetnie komponowała się na wiosennym stole. Rzodkiewki są ponadto bardzo wartościowymi warzywami. Są bogate w witaminy, takie jak A, C i z grupy B. Obfitują również w minerały: cynk, żelazo, fosfor, potas i siarkę. Regularne spożywanie rzodkiewki pomaga uregulować ciśnienie krwi i tętna. Wspomaga ponadto wątrobę i radzenie sobie z brakiem łaknienia, niestrawnością czy nadfermentacją jelitową.

Jakie nasiona rzodkiewki wybrać?

Rzodkiewki dostępne są w różnych wariantach. Różnią się pod wieloma względami, m.in. kształtem. Możesz zdecydować się na warzywa kuliste lub podłużne. Poszukując nasion rzodkiewki, warto skierować swoje poszukiwania do profesjonalnych sklepów ogrodniczych, np. Gardenstart, w których dostępne są produkty najwyższej jakości, gwarantujące obfity plon. Sprawdź, jakie nasiona rzodkiewki warto wybrać.

Rzodkiewka Opolanka

Rzodkiewka Opolanka jest odmianą wczesną, nadającą się zarówno do uprawy wczesną wiosną, jak i jesienią. Cechuje się krótkim czasem wegetacji, wschodzi zaledwie po miesiącu. Korzeń Opolanki ma walcowaty i podłużny kształt. Jej miąższ ma natomiast barwę jasnoczerwoną i zakończony jest białą plamką. Jeśli chodzi o smak, Opolanka jest łagodna, w jej przypadku nie występuje ostrość charakterystyczna dla innych odmian. Warto dodać, że jest to odmiana odporna na parcenie i pękanie.

Rzodkiewka Krakowianka

Krakowianka to odmiana uniwersalna, którą można uprawiać wiosną i jesienią. Nasiona rzodkiewki można wysiać do gruntu lub pod agrowłókniną czy folią. Krakowianka ma krótki okres wegetacyjny i wzrasta już po miesiącu. Uzyskane warzywa, w przeciwieństwie do Opolanki są kuliste, pełne, żywoczerwone. Miąższ natomiast jest biały. Charakterystycznym elementem jest również biała plamka na dole korzenia. Krakowianka ma lekko pikantny smak, jest odporna na parcenie i pękanie.

Rzodkiewka typ Tytan

Tytan to niezbyt popularna odmiana rzodkiewki, choć zdecydowanie warto zwrócić na nią uwagę, ponieważ jest niewymagająca, łatwa w uprawie i plenna. Tytan przyjmuje kuliste korzenie o regularnym kształcie zakończone długim ogonkiem. Uzyskane rzodkiewki są intensywnie czerwone – bez białych plamek. Jeśli chodzi o smak miąższu, jest on raczej delikatny – nie ma typowej dla innych odmian ostrości. Dodatkowo Tytan nie wykazuje skłonności do parcenia i pękania.

Rzodkiewka Krasa

Krasa jest odmianą przeznaczoną do wysiewu w gruncie i pod osłonami. Daje szybkie i pokaźne plony. Może być uprawiana również w miejscach o ograniczonym dostępie do światła. Korzenie Krasy są pełne, kuliste i kształtne. Cechują się żywnym, czerwonym kolorem. Odmiana ta jest soczysta i ma wysoką tolerancję na parcenie. Smak tych rzodkiewek jest lekko pikantny, ale głównie łagodny i przyjemny dla podniebienia. Dodatkowo odmiana ta jest odporna na działanie różnych chorób i szkodników.

Rzodkiewka Cherry-Belle

Cherry-Belle to bardzo wczesna odmiana rzodkiewki, w zasadzie jedna z najwcześniejszych. Polecana jest nie tylko do uprawy przydomowej, lecz także na sprzedaż, ponieważ osiąga wielkość handlową już po 25 dniach od wysiewu. Korzenie tej rośliny charakteryzują się kulistym kształtem. Zgrubienia te są regularne i mają intensywny kolor czerwony. Pod cienką warstwą skórki schowany jest natomiast biały, szklisty miąższ, który ma łagodny smak. Odmiana ta nie pęka i nie parcieje, nadaje się do uprawy wiosennej i jesiennej – w gruncie i pod osłonami. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *