GospodarkaInwestycjePolecane wiadomościPracaTechnikaWiadomości budowlane

Czy operator koparko ładowarki może pracować na koparce?

Operowanie ciężkim sprzętem budowlanym, takim jak koparko-ładowarka czy koparka, wymaga specjalistycznego szkolenia i odpowiednich uprawnień. Warto o tym pamiętać choćby wtedy, kiedy decydujemy się na wynajem koparki. Pytanie, które często pojawia się w tym kontekście, to czy operator koparko-ładowarki może pracować na koparce. Postanowiliśmy to sprawdzić.

Wynajem koparki i koparko-ładowarki – czyli czego?

Na pierwszy rzut oka koparka i koparko-ładowarka mogą wydawać się dość podobne. Są to dwie dosyć potężne maszyny, wykorzystywane do prac ziemnych, takich jak wykopanie fundamentów, kopanie rowów czy przenoszenie ciężkich ładunków. Niemniej jednak, istnieją pewne fundamentalne różnice pomiędzy tymi dwoma typami maszyn.

 

Koparko-ładowarka, jak sama nazwa wskazuje, łączy w sobie funkcje koparki i ładowarki. To sprzęt o dużym stopniu uniwersalności, który może być używany zarówno do kopania, jak i do ładowania materiałów. Z drugiej strony koparka to maszyna specjalistyczna, której głównym zadaniem jest kopanie na dużą głębokość. Tym samym na wynajem koparki zdecydujemy się w nieco innych sytuacjach niż na wynajem koparko-ładowarki.

Wymagania dotyczące obsługi koparki i koparko-ładowarki

Obsługa każdego typu ciężkiego sprzętu budowlanego wiąże się z koniecznością posiadania odpowiednich kwalifikacji. W przypadku koparko-ładowarki operator musi posiadać odpowiednie uprawnienia do obsługi tego typu maszyn, które uzyskuje po ukończeniu szkolenia i zdanym egzaminie.

Podobnie jest w przypadku koparki – do jej obsługi potrzebne są konkretne uprawnienia. Pomimo że obie maszyny są używane do podobnych zadań, obsługa koparki różni się od obsługi koparko-ładowarki. To dlatego, że struktura i mechanizm działania obu maszyn są różne, co wpływa na sposób, w jaki są one obsługiwane.

Operator koparko-ładowarki w koparce

Przechodząc do sedna, odpowiedź na pytanie postawione na początku jest taka, że operator koparko-ładowarki nie może automatycznie pracować na koparce, chyba że posiada odpowiednie uprawnienia do obsługi właśnie tego konkretnie sprzętu.

Wyjątek stanowią niewielkie koparki jednonaczyniowe, których waga nie przekracza 4 ton masy eksploatacyjnej. Tym samym, posiadając uprawnienia na koparki-ładowarki, można legalnie operować minikoparkami i niektórymi lżejszymi koparkami pełnowymiarowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *