Odpylanie przemysłowe – proces odpylania na mokro
Bez względu na to, czy mowa jest o przemyśle lekkim, czy ciężkim, w wyniku obróbki różnego typu materiałów i w efekcie samego procesu produkcji powstają zanieczyszczenia, które unoszą się w powietrzu. Tworzy się zatem gaz – zawiesina składająca się z powietrza i cząstek zanieczyszczeń, które bezpośrednio negatywnie wpływają na zdrowie pracowników oraz stałą, bezawaryjną pracę urządzeń. Podstawowym zatem zadaniem odpowiedzialnych przedsiębiorców jest konieczność montowania systemów filtracyjnych w celu oczyszczania powietrza, ale również odzyskiwania produktu z zanieczyszczeń.
Czym jest odpylanie na mokro?
Jak łatwo się domyślić, w procesie odpylania na mokro wykorzystywana jest ciecz w celu odseparowania cząstek zanieczyszczeń z filtrowanego powietrza. Najczęściej wykorzystuje się w tym procesie wodę lub roztwory alkaliczne. Technika odpylania na mokro polega na odseparowaniu pyłów przez intensywne mieszanie gazów dochodzących z wodą. Podczas tego procesu dochodzi do usuwania cząstek gruboziarnistych przez zastosowanie siły odśrodkowej. Maksymalny efekt uzyskuje się, uwalniając gaz po stycznej. Usunięte pyły i zanieczyszczenia osadzają się w wyniku tego działania na dnie płuczki. W wielu przypadkach efektywność oczyszczania na mokro zostaje zintensyfikowana przez reakcję chemiczną wchłoniętej substancji zanieczyszczającej.
Zastosowanie odpylania na mokro
Odpylanie na mokro wykorzystywane jest przede wszystkim tak, gdzie wymagane są najwyższej jakości powietrze do oddychania. Sprawdza się ono zwłaszcza w zakresie redukcji stężenia tlenków azotów. W tym zakresie odpylanie na mokro zapewnia 98,5% skuteczności. Szerokie zastosowanie znalazła ta technika głównie przy pracach z betonem natryskowym i w górnictwie. Prócz tlenków azotów odpylanie na mokro jest często używaną metodą w celu ograniczenia emisji dwutlenku siarki i innych gazów kwaśnych.
Warto pamiętać, że odpylanie na mokro jest też idealną metodą usuwania pyłów wybuchowych. Jakkolwiek brzmi to ekstremalnie, to jednak tego typu pyły powstają w wielu gałęziach przemysłu, w tym w przemyśle spożywczym. Niebezpieczeństwo wybuchu pyłów może pojawić się w procesie produkcji na przykład mąki lub innych ciał sypkich, jak budyń czy mleko w proszku.
W tym zakresie odpylanie na mokro jest techniką wskazaną przez unijną dyrektywę ATEX jako zapewniającej największe bezpieczeństwo w zakładach pracy.
Warto również wspomnieć, że odpylanie na mokro jest techniką opłacalną finansowo; charakteryzuje się bowiem niskim zużyciem wody i energii.