Odbiór instalacji elektrycznej – dlaczego jest taki ważny?
Instalacja elektryczna powinna zostać zaprojektowana w taki sposób, aby była wygodna w codziennym użytkowaniu i bezpieczna. Podczas budowy domu lub prac remontowych firma musi ściśle stosować się do wytycznych, które umieszczono w projekcie. Odbiór instalacji elektrycznej polega na jej dokładnym sprawdzeniu, przeprowadzeniu pomiarów i porównaniu zastosowanych rozwiązań z projektem. Na tej podstawie sporządza się protokół odbioru instalacji elektrycznej.
Źle zamontowana instalacja elektryczna stanowi realne zagrożenie dla bezpieczeństwa domowników. Dlatego zarówno montaż, jak i odbiór instalacji elektrycznej powinien być wykonany przez doświadczonego elektryka, który ma odpowiednie uprawnienia. Nowopowstały budynek nie może zostać oddany do użytku, jeśli nie spełnia określonych norm. Jedną z nich jest poprawnie poprowadzona instalacja elektryczna. Wszelkie nieprawidłowości w tym zakresie mogą w przyszłości zwiększyć ryzyko wystąpienia zwarcia, porażenia prądem, a nawet pożaru. Podczas montażu instalacji elektrycznej fachowcy muszą wziąć pod uwagę nie tylko potrzeby mieszkańców, ale także warunki techniczne, moc zainstalowanych odbiorników i lokalizację skrzynki elektrycznej.
Protokół odbioru instalacji elektrycznej – co powinien zawierać?
Po wykonaniu pomiarów instalacji elektrycznej firma powinna sporządzić protokół odbioru. Jest to bardzo ważny dokument, który musi zawierać takie informacje jak:
- oświadczenie o prawidłowym wykonaniu instalacji elektrycznej wewnątrz budynku,
- dane firmy przeprowadzającej odbiór,
- dane osoby odbierającej protokół,
- miejsce i datę sporządzenia protokołu,
- szczegółowe dane nieruchomości, której dotyczy protokół,
- dane z liczników,
- podpisy odbiorców i dostawców.
Jeśli protokół zawiera więcej niż jedną stronę, to na każdej z nich powinien widnieć podpis uprawnionego elektryka.
Odbiór instalacji elektrycznej – na co warto zwrócić uwagę?
Odbiór instalacji elektrycznej musi zostać przeprowadzony przez sprawdzoną i renomowaną firmę. Przed podpisaniem umowy z wybranym specjalistą, warto dopytać, jakie czynności zostaną wykonane w ramach usługi. Dobry elektryk z Wrocławia powinien skupić się na takich elementach jak:
- zgodność liczby punktów elektrycznych,
- zgodność lokalizacji punktów elektrycznych i łączników,
- prawidłowa wysokość punktów elektrycznych,
- poprawne ułożenie przewodów i poprawność liniowa instalacji,
- prawidłowy opis bezpieczników,
- rodzaje i poziom zabezpieczeń w gniazdkach,
- rodzaj i materiał wykonania przewodów,
- lokalizacja i dostęp do skrzynki elektrycznej.
Jeśli w wyniku kontroli stwierdzono drobne usterki, to adnotacja o nich powinna się pojawić w protokole wraz z terminem planowanej naprawy. W przypadku poważniejszej awarii lub błędów w montażu można zgłosić reklamację usługi lub można też wezwać pogotowie elektryczne.
Ile kosztuje odbiór instalacji elektrycznej?
Całkowity koszt odbioru instalacji elektrycznej będzie uzależniony od jej wielkości, liczby punktów elektrycznych i stopnia skomplikowania. Wpływ na cenę może mieć również liczba stron dokumentacji. Im obszerniejszy będzie protokół, tym więcej klient zapłaci za jego sporządzenie. Jednak na takiej usłudze nie powinno się oszczędzać. Pełną dokumentację trzeba przekazać do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Jeśli pojawią się w niej jakiekolwiek błędy lub nieścisłości, to wówczas konieczne będzie ponowne wykonanie odbioru instalacji elektrycznej. Dlatego to ważne, aby zlecić to zadanie solidnej firmie, która zatrudnia wykwalifikowanych fachowców i dysponuje profesjonalnym sprzętem.
Przed oddaniem protokołu warto zeskanować wszystkie dokumenty lub zrobić im zdjęcia. Będzie to dodatkowe zabezpieczenie na wypadek, gdyby oryginały zaginęły lub uległy zniszczeniu. Odbiór instalacji elektrycznej powinien być tylko formalnością. Jednak zdarzają się przypadki, gdy w trakcie kontroli okazuje się, że pewne elementy wymagają poprawy lub zostały źle wykonane. Jest to zatem dobry moment, aby naprawić ewentualne błędy.