W jaki sposób zmiany klimatyczne powinny wpływać na użycie odblasków?
Wbrew pozorom, te dwie rzeczy mają dość sporo wspólnego!
Na przestrzeni ostatnich dekad staliśmy się świadkami pewnych widocznych zmian w zakresie klimatu. Skróceniu uległy na przykład zima i lato – bardzo rzadko mamy do czynienia z falą mrozów czy upałów trwającą miesiąc i dłużej – za to wyraźnie wydłużają się tzw. przejściowe pory roku jak wiosna i jesień.
Klimat obiektywnie ociepla się, a średnia temperatur rośnie – nie znaczy to jednak, że pogoda robi się coraz piękniejsza. W rezultacie wydłużenia przejściowych pór roku doświadczamy większej ilości dni pochmurnych, deszczowych i wypełnionych mgłą. To wszystko są czynniki, które znacząco mogą ograniczać widoczność – zmrok zapada szybciej, na dworze robi się szaro, piesi na ulicach w ciemnych ubraniach zlewają się z ulicą.
To oczywiście negatywnie wpływa na bezpieczeństwo na drogach. Bywa, że nawet w środku dnia widoczność pozostaje bardzo ograniczona. Przepisy ruchu drogowego dają pierwszeństwo pieszym, ale to jeszcze nie rozwiąże problemu. Żeby zatrzymać się przed przejściem, kierowca pojazdu musi najpierw być w stanie zobaczyć człowieka z należytym wyprzedzeniem! Nawet przy przepisowej prędkości 50 km/h droga hamowania samochodu jest spora – od momentu zauważenia przeszkody do zakończenia hamowania auto przejedzie jeszcze co najmniej kilkadziesiąt metrów! Szczególnie narażone na niebezpieczeństwo są dzieci, które nie potrafią jeszcze dobrze ocenić prędkości i dystansu.
I tak wraz ze zmianą klimatu zmianie powinny ulec nasze przyzwyczajenia dotyczące odblasków. Nie wystarczy bowiem ograniczyć się do noszenia ich zimą i po zmroku – najlepiej, aby odblaskowe akcesoria towarzyszyły nam codziennie. Warto również pamiętać o tym, że jedynie odblaski wykonane z certyfikowanej folii spełniają europejskie normy bezpieczeństwa i zapewniają stosowną ochronę. Podróbki sprzedawane w tzw. chińskich sklepach mogą nawet wyglądać podobnie, ale ich właściwości odblaskowe i jakość wykonania są zupełnie inne. Zazwyczaj są w stanie odbijać światło z maksymalnie 100 metrów – a to jeszcze nie zapewnia dość czasu na prawidłową reakcję kierowcy.
A zatem, skąd możemy wziąć jakościowe odblaski, które można wygodnie nosić w formie codziennych dodatków? Jeśli chodzi o sklepy stacjonarne, to można spróbować poszukać ich w dobrych sklepach sportowych lub rowerowych. W internecie znajdziemy też mnóstwo sklepów specjalizujących się w dystrybucji odblasków, na przykład Refloactive, który to sklep oprócz personalizowanych odblasków dla celów agencyjnych czy reklamowych oferuje również produkty dla klientów indywidualnych. Znajdziesz tam całą gamę akcesoriów przydatnych do noszenia na co dzień oraz podczas wybranej aktywności sportowej.