Jak utylizować odpady poprodukcyjne
Utylizacja odpadów poprodukcyjnych jest jednym z wielu wyzwań, przed którymi stoi większość przedsiębiorstw, niezależnie od tego, jaką branżę reprezentują. Odpady poprodukcyjne powstają w praktyce w każdym zakładzie wytwórczym i zgodnie z obowiązującym prawem wymagają odpowiedniego zagospodarowania. Ponadto część z nich to odpady niebezpieczne, które wymagają szczególnej pieczy i unieszkodliwienia. Jak wygląda utylizacja odpadów poprodukcyjnych? Kto się nią zajmuje i komu zlecić odbiór odpadów z przedsiębiorstwa?
Odpady poprodukcyjne – czym są i co je charakteryzuje?
Odpady poprodukcyjne to niejednorodna grupa odpadów, które mogą mieć w praktyce bardzo różne właściwości fizyczne, chemiczne, biologiczne i różny stan skupienia. Powstają one ponadto w różnorodnych procesach produkcyjnych, zarówno w branży spożywczej, kosmetycznej, farmaceutycznej, jak i w budownictwie czy hutnictwie. Za odpady poprodukcyjne uznaje się bowiem wszystkie odpady, które są pozostałościami procesu produkcji i nie da się dla nich znaleźć żadnego zastosowania. Ponieważ odpady poprodukcyjne nie są neutralne dla środowiska, a nawet spora ich część może stanowić poważne zagrożenie, np. materiały łatwopalne, azbest czy toksyczne chemikalia, przedsiębiorcy je wytwarzający muszą zadbać o ich unieszkodliwienie.
Na czym polega utylizacja odpadów poprodukcyjnych?
Utylizacja odpadów poprodukcyjnych ma na celu ich unieszkodliwienie i doprowadzenie do stanu, w którym odpady przestają być groźne dla środowiska przyrodniczego i ludzi. Ze względu na różnorodny charakter odpadów poprodukcyjnych stosuje się w procesach ich unieszkodliwiania wiele metod utylizacji, w tym m.in. spalanie, kompostowanie, utlenianie itp. Utylizacją i doborem dostosowanych do specyfiki odpadów metod recyklingu i utylizacji zajmują się specjalistyczne firmy z branży zarządzania odpadami, które mają środki, możliwości, doświadczenie, wiedzę oraz odpowiednie uprawnienia do tego rodzaju działalności. Pozwala to nie tylko zagospodarować odpad w sposób gwarantujący wszystkim bezpieczeństwo, ale często też umożliwia odnalezienie optymalnej drogi spożytkowania odpadów poprodukcyjnych, które mogą być wykorzystane do produkcji energii, ale też jako źródło wartościowych surowców. Odbiór odpadów poprodukcyjnych wymaga nawiązania współpracy między wytwórcą odpadu a podmiotem, który organizuje wywóz odpadów poprodukcyjnych lub trudni się również ich recyklingiem i utylizacją.
Komu powierzyć odbiór odpadów poprodukcyjnych?
Odpady poprodukcyjne nie mogą być w nieskończoność magazynowane w firmie, warto więc ich odbiór powierzyć komuś, kto zagwarantuje sprawny i zgodny z przepisami transport odpadów do miejsca ich unieszkodliwienia, zadba o zabezpieczenie ładunku i sporządzenie wymaganej prawem dokumentacji. Jeśli firma organizująca odbiór odpadów poprodukcyjnych jest dodatkowo w stanie zająć się ich utylizacją, jej wybór pozwoli przedsiębiorstwu zaoszczędzić czas i zmniejszyć ilość formalności. Najważniejszymi kryteriami wyboru powinny być jednak w tym wypadku profesjonalizm, doświadczenie i przejrzystość, ponieważ za utylizację odpadów zgodnie z prawem zawsze odpowiedzialność ponosi ich wytwórca i to na jego barkach spoczywa ciężar zadośćuczynienia restrykcyjnym przepisom. W Polsce ogromnym zaufaniem przedsiębiorców cieszy m.in. firma Stena Recycling, która usługi zarządzania odpadami świadczy w całej Europie już od wielu dziesięcioleci i uchodzi za innowatora w branży recyklingu odpadów. Stena Recycling projektuje indywidualne rozwiązania dla firm produkcyjnych, organizuje odbiór odpadów wszystkich frakcji, a także zajmuje się ich przetwarzaniem i unieszkodliwianiem. Odpady poprodukcyjne i wszelkiego rodzaju odpady przemysłowe są w zakładach Stena Recycling przetwarzane w sposób maksymalnie przyjazny środowisku i efektywny. Skandynawska firma znana jest zresztą z wielu nowatorskich projektów i inicjatyw, które wspierają przedsiębiorców w realizacji założeń związanych z gospodarką cyrkularną, zamykaniem obiegu i ochroną środowiska.