Gdzie na narty latem, czyli na lodowcach zima się nie kończy.
Nie jedna osoba, która pierwszy raz założyła narty na nogi od razu pokochała ten sport. Nie wyobraża sobie sytuacji, że mogłaby nie jeździć na nartach przez cały rok. Niestety Polska nie ma warunków do jazdy na nartach w ciągu roku, na polskich górach można jeździć jednie kilka tygodni w roku.
Polacy pokochali wypady na narty we Włoszech, jednak i tam nie mamy możliwości jeździć cały rok na nartach. Jednak dla wytrwałych narciarzy mamy kilka lodowców w Europie, gdzie możemy szusować cały rok.
USTRIA – DACHSTEIN
Otóż lodowiec Dachstein, położony jest nad miejscowością Ramsau, a jego płaskie, północne stoki, zapewniają przez cały rok dobre warunki śniegowe. Ponadto narciarze, mają tutaj do dyspozycji 18 kilometrów idealnie, przygotowanych tras, a także popularny snow park, który wyposażony jest w boxy, jumpy, raile, jiby i rury. Taki dzienny karnet, kosztuje 44,50 euro.
AUSTRIA – HINTERTUX
Jest jedynym całorocznym ośrodkiem narciarskim w Austrii. W porze letniej działają tutaj trasy o łącznej długości 22 kilometrów. Natomiast za transport narciarzy, odpowiada 9 kolejek linowych, w tym także gondola Gletscherbus. 3 z 24 – osobowymi kabinami, która w ciągu godziny może przewieźć 3000 osób. Poza tym Hintertux oferuje szeroki wybór tras o naprawdę różnorodnych poziomach trudności, ale i tak słynie przede wszystkim ze swoich stromych i wymagających stoków. Jeśli zaś chodzi o miłośników freestyle’u to korzystają tłumnie z tutejszego Betterparku, który wyposażony jest w halfpipe, fun boxy, table – topsy i raile. Z kolei wygodny transport z okolicznych miejscowości Vorderlanerlanersbach, Lanersbach, Juns, czy Madseit do podnóża lodowca, oferuje przez cały rok bezpłatny Tuner Sportbus. Taki dzienny skipass, od maja do października, kosztuje 43,50 euro.
AUSTRIA – KAPRUN
Ten lodowiec Kitsteinhorn, który położony jest nad słynnym alpejskim kurortem Kaprun, oferuje dość spory, czynny latem teren narciarski. Jego niewątpliwym atutem są różnorodne trasy oraz snowpark z ośmioma jumpami i dwunastoma jibami. Jestem pewna, że zaawansowani narciarze, będą czuli się tutaj, jak w domu. Natomiast po letnim szusowaniu, będzie można wypocząć w Ice Arenie i skorzystać ze śnieżnej plaży, igloo albo lodowego baru. Wyciągi na Kitsteinhornie czynne są od maja do października, a dwu dniowy skipass, kosztuje latem 47 euro.
FRANCJA – LES 2 ALPES
Mianowicie Les 2 Alpes, szczyci się największym w Europie letnim terenem narciarskim, który ma 120 hektarów. A jeszcze dodatkowym atutem ten miejscówki jest niesamowita panorama Alp Delfinackich z potężnym masywem Ecrins. Natomiast wyciągi na lodowcach Mont – de – Lans i Girose, czynne są od połowy czerwca do końca sierpnia. Jeśli chodzi o samą podróż gondolą, a później górskim metrem z wioski położonej na wysokości 1650 metrów na lodowiec, to trwa pół godziny. Zaś latem narciarze, mają tu do dyspozycji 8 przygotowanych tras, w których są 2 zielone, 4 niebieskie i 2 czerwone. Obsługiwane są one przez wyciągi krzesełkowe i orczykowe. A tutejszy ogromny snowpark, rywalizuje o palmę pierwszeństwa z równie imponującym obiektem w Saas Fee. W porze letniej organizowane są tutaj sześciodniowe Ski campy, a wyciągi czynne są w godzinach 7.00 – 12.30. Taki skipass, kosztuje 40,10 euro na dzień.
FRANCJA – TIGNES
Z kolei lodowiec Grand Motte, oferuje urozmaicone trasy od niebieskich po czarne, które obsługiwane są przez wyciągi krzesełkowe i orczyki. Natomiast letni teren narciarski otwarty jest od połowy czerwca do początku września. Podróż podziemną kolejką górską, aby dowieść narciarzy z Tignes na lodowiec, trwa zaledwie 7 minut. Ponadto bardzo popularne i niezbyt strome stoki, położone są na północnym zboczu, gdzie zazwyczaj jest dość chłodno, a śnieg pozostaje długo zmrożony. Jeżeli chodzi o snowpark to jest on duży i przyciąga zarówno profesjonalnych, jak i początkujących freestylerów. Otóż latem na lodowcu wyciągi czynne są od 7.15 do 13.00, a dzienny karnet kosztuje 25 euro.
SZWAJCARIA – SAAS FEE
Jeśli chodzi o ten lodowiec to dostępny, jest dla narciarzy za pomocą podziemnej kolejki linowej. Natomiast sezon letni trwa tutaj od 15 lipca do końca października, a wyciągi czynne są od 7.30 do 12.00. Musimy jednak pamiętać, że dotarcie z doliny do lodowca, trwa godzinę. Z tego też względu, warto wstać odpowiednio wcześnie, żeby w pełni wykorzystać krótki, letni narciarski dzień. Otóż taki letni teren narciarski, który liczy 20 kilometrów tras, odpowiada powierzchnią wielkości lodowca w Zermatt. A jego ukształtowanie terenu sprawia, że najlepiej czują się tutaj narciarze średniozaawansowani. Ten teren narciarski ma też swoją popularność wśród freestylerów i alpejskich ekip narciarskich. Natomiast snowpark, który wyposażony jest halfpipe, kicker, raile i boxy, zadowoli wszystkich i to niezależnie od poziomu umiejętności jazdy. Jest on codziennie preparowany, aby zapewnić najlepsze warunki śniegowe. Karnet kosztuje 56 franków szwajcarskich na dzień.
SZWAJCARIA – ZERMATT
I tak Zermatt, oferuje narciarzom na lodowcu Theodul imponujące 25 kilometrów tras. A letni teren narciarski, który jest dostępny za pomocą kolejki linowej z Małego Matterhornu, jest czynny od maja do połowy listopada. Tak samo, jak zimą również latem narciarze, mogą śmigać po obu stronach granicy, dlatego warto na lunch, skoczyć na włoską stronę. Ponadto 13 dostępnych latem tras, oznaczono kolorem niebieskim i czerwonym. A Gravity Park, wyposażony jest między innymi w halfpipe, kickery, raile i oferuje jedną z najpiękniejszych alpejskich panoram. Cudowny widok na górującą nad okolicą charakterystyczną sylwetkę Matterhornu. Wyciągi czynne są latem od 7.00, a dzienny koszt karnetu, kosztuje 84 franki szwajcarskie.