Solidna spawarka i stół spawalniczy, czyli to, czego potrzebujesz w warsztacie
Solidna spawarka i stół spawalniczy zapewnią komfort i bezpieczeństwo pracy w warsztacie. Oczywiście pod warunkiem, że wybierzesz odpowiednie akcesoria. A te różnią się przecież między sobą. Mamy migomaty, urządzenia MMA i TIG. Jaki zatem wybrać sprzęt? Podpowiadamy.
Jak dobrać spawarkę do swoich potrzeb?
Popularne są dwa typy spawarek – transformatorowe i inwertorowe. Tych pierwszych już się praktycznie nie produkuje, więc nie zdziw się, że jakiś dawno zapomniany model być może błąka się po Twojej piwnicy lub schowku. Inwertor to zdecydowanie droższe rozwiązanie, ale też z większą ilością funkcji i parametrów. Spawarką inwertorową możesz spawać metodami MIG/MAG, MMA i TIG. Przeczytaj, na czym polega każda z tych technik.
Migomaty – popularne i solidne urządzenia do spawania
Migomaty przeznaczone są do spawania metodą MIG/MAG. W sklepach spawalniczych nie brakuje tego rodzaju sprzętu, dlatego wybór może nastręczać trudności.
Migomat Magnum to jedno z popularniejszych urządzeń. Niezależnie od modelu, spawarki Magnum mają wiele zalet. Za co cenią je klienci? Przede wszystkim za:
- wytrzymałość,
- funkcjonalność,
- prostotę użytkowania,
- świetny stosunek jakości do ceny.
Spawanie metodą MIG/MAG
Metoda spawania MIG/MAG obejmuje około 65% przemysłowych łukowych metod spawania, jest więc bardzo popularna. Spawanie MIG to technologia obejmująca spawanie z wykorzystaniem gazu chemicznie obojętnego, takiego jak hel lub argon. Z kolei metoda MAG to zastosowanie gazu chemicznie aktywnego – argonu, dwutlenku węgla. Spawając MIG/MAG uzyskasz dobrej klasy spoinę, jednak wiele zależy tu od Twoich umiejętności. Ta technika spawania przyda się do prac z takimi materiałami jak:
- konstrukcyjne stale niestopowe, wysokostopowe i niskostopowe,
- aluminium,
- magnez,
- miedź,
- metale nieżelazne oraz ich stopy.
Metodę spawania MIG/MAG stosuje się praktycznie we wszystkich gałęziach przemysłu – przy wytwarzaniu rurociągów i zbiorników ciśnieniowych, a także do obróbki cienkich blach.
Metoda spawania MMA
Metoda spawania MMA polega na zastosowaniu elektrody otulonej. Podczas spawania skraca się ona, dlatego uchwyt spawalniczy musi być stale wysunięty w kierunku spawanego elementu. Tylko wtedy utrzymasz wymaganą odległość, jaka dzieli elektrodę od jeziorka spawalniczego. Ta technika spawania nie należy do łatwych i wymaga znacznych umiejętności spawacza. Spawać metodą MMA możesz w każdej pozycji, również pod wodą, na wysokości i na dworze (przy umiarkowanym wietrze).
Pamiętaj jednak o tym, aby często wymieniać elektrodę i usuwać powstały podczas procesu spawania żużel. Jakie metale możesz spawać metodą MMA? Na pewno:
- nikiel,
- żeliwo,
- stal stopową i niestopową,
- miedź i jej stopy.
Spawanie metodą TIG
Metoda spawania TIG oparta jest na łuku elektrycznym wytwarzanym przy pomocy nietopliwej elektrody wolframowej w osłonie gazu chemicznie obojętnego. Technika ta chroni elektrodę i spoinę przed utlenieniem. Metoda TIG ma wiele zalet:
- można ją zmechanizować i zautomatyzować,
- łatwo uzyskać kontrolę nad jeziorkiem spawalniczym,
- powstała spoina ma doskonałą jakość.
Minusy? Praca z grubszymi materiałami idzie nieco wolniej, jednak tę drobną wadę można wybaczyć. Do jakich materiałów wykorzystasz spawanie TIG?
- stali wysokostopowych i nierdzewnych,
- miedzi,
- aluminium,
- tytanu,
- niklu.
Stoły spawalnicze – podstawa bezpiecznego i komfortowego spawania
Oprócz spawarki podstawą wyposażenia w warsztacie są dobrej jakości stoły spawalnicze. Muszą być wytrzymałe i solidne, tak, aby mogły znieść spore obciążenia. Najlepiej, jeśli tego typu akcesoria są wykonane ze stali S355J2+N. Blachy stalowej nie poddaje się obróbce cieplnej – nie jest ona także hartowana ani ozonowana.
Do warsztatu wybierz stoły spawalnicze ze wzmocnieniami (z popularnymi żebrowaniami). Twój model powinien mieć fazowane i frezowane otwory, czyli takie o załamanych krawędziach.
Stół spawalniczy o regulowanej wysokości pozwala spawaczom na komfortową pracę (dostosowują oni parametry tego akcesorium do swoich potrzeb).
Wiesz już, jakie sprzęty i akcesoria sprawdzą się w Twoim warsztacie. Kieruj się bezpieczeństwem pracowników i tym, aby zapewnić im jak najlepsze warunki. Dobre jakościowo spawarki i stoły spawalnicze to podstawa wyposażenia zakładu przemysłowego, gdzie głównie stawia się na spawanie.