Na czym polega robotyzacja procesów biznesowych i czy każda firma może wdrożyć tego typu rozwiązanie
Robotyzacja procesów biznesowych laikom może kojarzyć się z robotem, który chodzi po biurze i spełnia życzenia pracowników. Choć ta druga część w pewnym sensie może być prawdziwa, to pierwsza zdecydowanie nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Jest to jednak nic innego jak pewnego rodzaju automatyzacja procesów w firmie, która ma poprawić wydajność całej organizacji. Często te określenia są także używane zamiennie.
Automatyzacja procesów biznesowych – co to w zasadzie oznacza?
Robotyzacja procesów biznesowych w przedsiębiorstwach polega na wykorzystaniu zaawansowanej i skomplikowanej technologii sztucznej inteligencji, której zadaniem jest ułatwienie pracy wszystkim pracownikom w firmie. Takie algorytmy tworzone są na zamówienie i dopasowywane do szczegółowych wymagań danej organizacji. Jednym z powodów, dla których robotyzacja procesów w firmie staje się coraz popularniejszym tematem, jest fakt, że pozwala ona zaoszczędzić wiele godzin pracy ludzkiej, a w konsekwencji doprowadzić do lepszej wydajności całego przedsiębiorstwa. Jej wykorzystanie może stać się jednym z czynników uzyskania przewagi konkurencyjnej na rynku.
Automatyzacja procesów biznesowych dotyczy wielu obszarów pracy, m.in.
- produkcji
- spedycji
- controllingu
- magazynowania
- księgowości
- zarządzania zasobami ludzkimi
- administracji
- sprzedaży i dystrybucji
Lista ta oczywiście nie jest zamknięta, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych potrzeb danego biznesu. Wykorzystanie sztucznego oprogramowania pozwala na optymalizację kosztów nawet do 70%. Dzięki temu właściciel przedsiębiorstwa może skupić się na zatrudnianiu tylko najlepszych pracowników, a całą resztę zadań pozostawić do wykonania przez idealnie zaprogramowanego robota.
Poznaj: Dobre porady biznesowe dla każdego
Robotyzacja procesów biznesowych dla firm – dla kogo?
Robotyzacja procesów w firmach to zdecydowanie nie jest coś, co sprawdzi się w każdym przedsiębiorstwie. Ciężko oczekiwać od niewielkiej, jednoosobowej działalności zajmującej się rękodziełem, że będzie inwestować w zaawansowane oprogramowanie informatyczne. Nie jest to ani potrzebne, ani optymalne z biznesowego punktu widzenia. Automatyzacja procesów w firmach to jednak temat, którym powinien zainteresować się każdy właściciel przedsiębiorstwa, w którym stosuje się stałe procesy. Wykorzystanie do tego celu sztucznej inteligencji nie tylko je przyśpieszy, ale także pomoże wyeliminować nawet 100% błędów, które wcześniej czy później są niestety nieuniknione, kiedy dane zadanie wykonuje człowiek. Perfekcyjnie wykonane zadania z pewnością nie umkną uwadze klientom żadnej firmy.