5 sposobów na szybką naukę języka niemieckiego
Potrzeba matką wynalazków. W czasach, gdy wyjeżdżamy do pracy za granicę znajomość języków obcych jest warunkiem w 99% niezbędnym. Praca opiekunki w Niemczech jest jednym z zajęć, które wymagają takich umiejętności od kandydatów. Co zrobić, jeśli chcemy ubiegać się o zlecenie, ale jeszcze nie znamy języka zupełnie, lub chcemy podnieść poziom umiejętności, a zapisanie się na płatny kurs nie wchodzi w grę. Na szczęście jest na to kilka sposobów.
-
Metoda 1000 słów
Istnieje teoria, że do zrozumienia 70-90% rozmów w języku niemieckim wystarczy znajomość 1000 słów. Stworzono nawet listę tych najczęściej używanych i najbardziej potrzebnych. Pomimo że ta liczba wydaje się naprawdę duża, w praktyce nie jest to trudne. Wystarczy notes i odrobina systematycznego podejścia. Codziennie należy zapisać sobie 20-30 słów i intensywnie je powtarzać. W tej metodzie ważne jest to, że uczący się samodzielnie zapisuje słowa , a udowodniono, że takie tradycyjne notowanie znacznie pomaga w zapamiętywaniu.
-
Notatki
Jeżeli znamy już choćby minimalne podstawy, warto otaczać się językiem. Codzienne notatki, jak np. listę zakupów można sporządzać w języku niemieckim. Dzięki temu wytrenujemy umiejętność przelewania myśli na papier, bądź ekran komputera. Opiekunka osoby starszej wykorzysta ją później np. pisząc do rodziny swojego podopiecznego email lub sms.
Duże znaczenie w nauce języka obcego ma tzw. „osłuchanie się” z nim. Można w ten sposób przyswoić sobie brzmienie, akcent a nawet konkretne konstrukcje językowe. W tym celu można znaleźć w Internecie niemieckojęzyczne filmy na YouTube, audycje radiowe, lub odcinki seriali. Słownictwo w nich używane, zazwyczaj jest proste i codzienne. Przyjemną metodą na zaznajomienie z językiem jest słuchanie muzyki. Każdy może znaleźć swój ulubiony gatunek i przyswajać w ten sposób brzmienie słów.
-
Filmy, telewizja i książki
Kolejnym sposobem na połączenie przyjemnego z pożytecznym jest oglądanie filmów i seriali w oryginalnej wersji językowej. Alternatywą dla tego jest włączenie napisów, jeżeli jesteśmy na bardzo początkującym poziomie. Czytając po niemiecku warto na start wybrać książki przeznaczone dla uczących się. W zależności od poziomu można znaleźć coś dla siebie. Dobrym pomysłem jest też przeczytanie czegoś, co już znamy, dla odmiany w nowym języku. Ta metoda jest świetnym wyjściem w przypadku, kiedy praca jako opiekunka w Niemczech jest już faktem i język otacza nas niekiedy naturalnie. Warto sięgać po tamtejszą prasę czy włączyć w wolnej chwili program w telewizji.
-
Zmiana języka oprogramowania
Jeszcze przed wyjazdem do pracy w roli opiekunki w Niemczech można spróbować następującego sposobu, jakim jest zmiana języka w naszym telefonie, a nawet na komputerze lub laptopie. Codzienne korzystanie z nich sprawi, że język przestanie być aż tak obcy a kolejne słowa łatwiej będzie zapamiętać. Jeżeli dopiero zaczynamy naukę, czasami w pierwszych dniach po takiej zmianie, warto podczas używania urządzenia zajrzeć do słownika.
-
sposób- bonusowy
Ten ostatni sposób realizują już wszyscy, pracujący w opiece osób starszych. Chodzi bowiem o wyjazd do kraju, w którym używa się tego konkretnego języka i codzienne rozmowy w nim. Nic tak nie pomaga w rozwijaniu zasobu słów jak robienie zakupów w lokalnym sklepie, spotkania z ludźmi, którzy posługują się niemieckim od urodzenia. Kontakt z czasopismami, audycjami radiowymi i telewizją staje się faktem.
-
Ps. Można jeszcze łatwiej
Dla pracowników ATERIMA MED przygotowano bezpłatny, internetowy kurs języka niemieckiego. Wszystko po to, aby w przystępny sposób, zdobyć potrzebne w pracy opiekunki osób starszych zasoby słownictwa, co ułatwi pierwsze dni w nowym miejscu na nowym stanowisku. Znajomość języka niemieckiego jest niezbędnym elementem w tej pracy, a im lepsza znajomość tym większa jest satysfakcja z pracy. Szybciej nawiążemy kontakt z seniorem i jego rodziną, a realizowanie obowiązków stanie się tak łatwe, jak w Polsce. Kursy ATERIMA MED uważane są za najlepsze i najbardziej skuteczne. Lekcje zawierają: słowniczek, ćwiczenia, zapisy audio, zapisy wymowy oraz dialogi. W każdym miesiącu pojawia się nowa lekcja.
0 Comments
No comments!
There are no comments yet, but you can be first to comment this article.