Wkrętarka akumulatorowa – na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Spośród wielu urządzeń budowlanych wkrętarka zasługuje na szczególne uznanie, bo przydaje się do wielu zadań podczas domowych remontów, jak i prac w niewielkim warsztacie. Dzięki niej łatwo i szybko wkręcimy śrubę z różnym gwintem, co jest szczególnie niezbędne, gdy skręcamy i rozkręcamy meble czy montujemy sufit podwieszany. Nie ulega więc wątpliwości, że warto ją zawsze mieć pod ręką. Bogata oferta sklepowa zachęca do zakupu – pytanie, na jakie kwestie zwrócić uwagę, aby wybrany sprzęt był naprawdę pomocny i niezawodny?
Akumulatorowa czy sieciowa?
Bardziej popularne są pierwsze z wymienionych – akumulatorowe, których głównym źródłem zasilania jest akumulator. Nie mają kabli, więc są mobilne i komfortowe w pracy. Niestety razi ich dość krótki czas działania i w związku z tym konieczność częstego ładowania akumulatorów. Dotyczy to szczególnie tańszych modeli. Sieciowe muszą być stale podłączone do prądu, co przeszkadza w pracy, lecz mimo tych utrudnień zapewniają dłuższą żywotność. Nie ma tu bowiem obaw o brak zasilania czy spadek mocy. Poza tym cechują się większą mocą i momentem obrotowym. Wnioski? Do małych, okazjonalnych napraw wystarczy model akumulatorowy, wkrętarki sieciowe natomiast są polecane do częstszego użytkowania, zwłaszcza podczas bardziej wymagających prac jak duże remonty.
Zakładamy więc, że w większości przypadków wybierana jest wkrętarka akumulatorowa i to właśnie na niej się skupimy w dalszej części artykułu, wskazując najważniejsze parametry, na które powinniśmy zwrócić uwagę przed zakupem.
Moc – ważny parametr
Moc wpływa zarówno na długość pracy, jak i wykorzystanie wkrętarki do różnego rodzaju materiałów. Oczywiście, im jest większa, tym lepiej, bo z powodzeniem możemy ją wykorzystywać do cięższych, wymagających prac. Wartość ta jest szczególnie istotna, gdy planujemy kupić wiertarko-wkrętarkę. Nie zapominajmy jednocześnie, że duża moc to jednocześnie pewne mankamenty: większe wymiary urządzenia, pobór energii oraz waga akumulatora.
Napięcie – jakie powinno być?
To zależy, do jakich zadań potrzebujemy urządzenia. Wkrętarki i inne elektronarzędzia do 4,8V nadają się na przykład do skręcania mebli, czyli elementów, które mają już nawiercone otwory. Większe napięcie: 6,5-10V jest odpowiednie dla osób wykonujących okazjonalnie drobne prace remontowe, a profesjonalny sprzęt powinien mieć napięcie minimum 10V. Wyspecjalizowane firmy zaś korzystają z urządzeń o napięciu 18V i więcej.
Inne ważne parametry
Moment obrotowy – zależy od niego siła, z jaką wkręcane będą śruby, a im większa, tym głębiej będą osadzone;
Waga – wkrętarka powinna być w miarę lekka, co sprawi, że nie będzie uciążliwa podczas pracy;
Czas pracy i ładowania – ten pierwszy parametr podawany jest w Ah, czyli pojemności akumulatora, drugi – czas ładowania widnieje w specyfikacji;
Ilości biegów – profesjonalne powinny mieć co najmniej 2 biegi, co pozwoli na regulację szybkości oraz momentu obrotowego.
Jak widzimy, jest kilka kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę, ale dzięki temu wybierzemy sprzęt możliwe najlepszy. Te same zasady obowiązuje zresztą w przypadku innych elektronarzędzi, bo jedynie analiza poszczególnych parametrów pozwala zyskać prawdziwą wartość, co przekłada się na wyższą jakość pracy.