Opryszczka – jak sobie z nią radzić?
Opryszczka to ogólna nazwa dla zakażeń opryszczkowych wywołanych przez wirus HSV1 i HSV2 z grupy Herpes simplex virus. Ta choroba zakaźna przybiera postać małych pęcherzyków występujących na powierzchni skóry. Jak sobie z nią radzić oraz jakie są domowe sposoby jej zwalczania?
Co to jest opryszczka?
Opryszczka jest wykwitem skórnym pojawiającym się zazwyczaj w okolicy czerwieni wargowej. Jest ona bardzo powszechna, a najczęściej dochodzi do niej w trakcie kontaktów seksualnych z zakażonym partnerem (HSV2) lub w dzieciństwie (HSV1). Zakażenie to występuje tylko i wyłącznie u ludzi. Osoba, która choć raz doświadczyła zakażenia wirusem opryszczki, staje się jej nosicielem aż do końca życia. U niektórych osób zakażenie to przebiega bezobjawowo.
Klasyfikacja zakażenia wywołanego wirusem HSV1 i HSV2
Zakażenie opryszczką obejmuje:
- opryszczkowe zapalenie opon mózgowych,
- opryszczkowe zapalenie mózgu,
- opryszczkowa choroba gałki ocznej,
- wyprysk opryszczkowy,
- opryszczkowe pęcherzykowe zapalenie skóry,
- opryszczkowe zapalenie gardła i migdałków,
- inne formy zakażenie wirusem opryszczki.
Leczenie i zapobieganie opryszczce?
W aptece można zakupić wiele preparatów pomagających w doraźnym zwalczaniu opryszczki. Jednak w przypadku jej częstego występowania warto rozważyć leczenie długofalowe, oparte o kilkumiesięczną terapie lekiem antywirusowym, mające na celu jak najszybsze wysuszenie i zlikwidowanie strupków i pęcherzyków. Taki zabieg przyczyni się do zmniejszenia częstotliwości występowania opryszczki, a nawet o jej zapobiegnięciu na dłuższy czas.
Szybkie wykrycie objawów opryszczki i podjęcie działań przeciwdziałających, zwiększa szanse na łagodniejszy przebieg wystąpienia zakażenia. Do czynników mających wpływ na wystąpienie opryszczki ze zwojów czuciowych układu nerwowego można zaliczyć:
- stres,
- niska temperatura,
- osłabienie,
- światło słoneczne,
- przeziębienie,
- miesiączka.
Domowymi sposobami zwalczania opryszczki jest robienie okładów z takich produktów jak:
- aloes,
- olejek z drzewa herbacianego,
- miód,
- melisa,
- czosnek i cebula,
- herbata,
- kwas acetylosalicynowy.
Wzmocnienie układu odpornościowego jest doskonałym zabiegiem profilaktycznym zapobiegającym wystąpieniu zakażenia wirusem HSV1 i HSV2.