Problemy gastryczne – jak sobie z nimi poradzić?
Zaburzenia żołądkowo-jelitowe to jedne z najczęściej występujących schorzeń tuż obok infekcji górnych dróg oddechowych. Objawy, które dokuczają osobie chorej utrudniają normalne funkcjonowanie i są niechcianym powodem do pozostania w domu. Jak sobie z nimi poradzić?
Najczęstsze przyczyny i objawy dolegliwości żołądkowych
O zaburzeniach na tle gastrycznym mówimy w momencie, gdy silny ból brzucha oraz kłopoty z wypróżnianiem nie pozwalają na wykonywanie codziennych obowiązków, a często uniemożliwiają nawet wyjście z łóżka. Przyczyny tego mogą być związane z ogólnym stanem zdrowia, a niekiedy również psychiką danej osoby.
Najpowszechniej występujące to:
- Zatrucie pokarmowe,
- Reakcja na silny stres,
- Choroba refluksowa przełyku.
Do naczelnych kryteriów w procesie diagnostycznym należy wywiad z pacjentem. Przeważnie skarży się on na nudności, wymioty, silne osłabienie, biegunkę, puste odbijanie, uczucie zalegania pokarmu. Aby w pełni dojść źródła problemu koniecznym jest wykonanie badań zleconych przez lekarza.
Diagnostyka oraz leczenie zaburzeń żołądkowo-jelitowych
Specjalistyczne badania wymagane do postawienia kompletnej diagnozy chorego są kwestią kluczową. Medycy sugerują w tym wypadku wykonanie USG jamy brzusznej lub gastroskopii, aby poznać genezę schorzenia i na podstawie konkretnych wyników proponują docelowe leczenie. Przed wizytą lekarską można jednak spróbować załagodzić objawy we własnym zakresie stosując medykamenty dostępne w aptece bez recepty (na przykład: Polprazol MAX, Ranigast,ulgix, Alugastrin, Iberogast) lub uciec się do domowych sposobów.
Profilaktyka w leczeniu zaburzeń żołądkowo-jelitowych
Warto zadbać o zdrowie jeszcze zanim choroba zdąży nadejść. Rzecz jasna, nie zawsze jest to możliwe, jednak istnieją podstawowe zachowania, które mogą temu się przysłużyć. Do takich nawyków z pewnością zaliczymy dbanie o świeżość i jakość spożywanych produktów, regularne odżywianie, redukcja stresów, przywiązanie uwagi do ilości potraw w codziennej diecie. Kiedy jednak ból brzucha da o sobie znać trzeba reagować natychmiast, aby ustrzec się przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.