Spalacze tłuszczu – czy warto z nich korzystać?
Spalacze tłuszczu należą do tych produktów, które wzbudzają wiele wątpliwości. Dla jednych to zbawienie w walce z nagromadzoną tkanką tłuszczową, dla innych przekroczenie niebezpiecznej granicy między tym, co zdrowe, a co nie. Jak jest naprawdę?
Spalacze tłuszczu – zasada działania
Odchudzanie to dziś temat zarówno modny, jak i bardzo ważny. Coraz więcej osób zauważa, kiedy trzeba wreszcie uporać się z nadwagą lub otyłością, by zachować sprawność, zapewnić sobie normalne funkcjonowanie i długie lata życia. To z tego powodu dużym uznaniem cieszą się rozmaite suplementy, a pośród nich spalacze tłuszczu.
Zadanie spalaczy tłuszczu to efektywniejsze spalanie tkanki tłuszczowej, które odbywa się na dwóch płaszczyznach. Jedną z nich jest zwiększanie efektywności procesu termogenezy, czyli produkcji ciepła. Spalacze tłuszczu to przeważnie termogeniki, które nasilają procesy produkcji ciepła. Druga kwestia w przypadku ich stosowania, tyczy się zwiększania wydolności, jak i aktywności psychoruchowej. Poszczególne składniki są zatem w stanie przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej, a dodatkowo wpływając na lepszą wydolność, owocują możliwością wykonania dłuższych, intensywniejszych treningów, bez odczuwania przemęczenia.
Działają czy nie?
Przeprowadzone badania dowodzą, że spalacze tłuszczu faktycznie są w stanie przyspieszyć osiąganie upragnionych efektów – pozbywanie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Wpływają na to również stosowane składniki, jak kofeina, zielona herbata czy pieprz kajeński, które znane są z właściwości pobudzania metabolizmu, zdolności antyoksydacyjnych oraz zwiększania możliwości wydolnościowych organizmu.
Faktem jest jednak to, że stosowanie tylko spalaczy tłuszczu nie przyniesie pożądanych efektów. Ich użytkowanie jako suplementów, które wspomagają, w połączeniu z właściwą dietą i aktywnością fizyczną, to klucz do sukcesu. By uzyskać konkretne efekty, trzeba również mieć na uwadze indywidualny dobór odpowiedniego preparatu, jak i konkretnych dawek oraz sposób przyjmowania.