Jak magazynować substancje niebezpieczne?
Ofert magazynów do wynajęcia jest obecnie naprawdę dużo. Jak jednak znaleźć obiekt idealny, a do tego jeszcze taki, by z sukcesem można było w nim przechowywać np. substancje niebezpieczne? Wystarczy bez pośpiechu i z namysłem szukać przestrzeni idealnej. I pamiętać o kilku ważnych zasadach, absolutnie niezbędnych w związku ze składowaniem niebezpiecznych substancji.
Wysoki poziom odpowiedzialności
Nawet niezbyt duże powierzchniowo magazyny do wynajęcia na Śląsku, w których docelowo składowane mają być substancje niebezpieczne, wymagają odpowiedniej wiedzy w stosowaniu przepisów magazynowania. W związku z tym bowiem, że we wnętrzu magazynów przechowywane będą substancje niebezpieczne – zachodzi możliwość wystąpienia szerokiego spektrum różnorodnych zagrożeń.
Kto jednak ponosić będzie największą odpowiedzialność moralną i ekonomiczną za wszelkie wydarzenia losowe które zaistnieć mogą w takim magazynie? Będzie nim nikt inny, jak właściciel zarządzający magazynem z materiałami uznawanymi powszechnie za niebezpieczne.
Substancje odpowiednio oznakowane
Magazyny do wynajęcia na Śląsku, posiadające uprawnienia do przechowywania materiałów niebezpiecznych, obwarowane są szeregiem uregulowań prawnych organizujących ich funkcjonowanie. W tym kluczową rolę odgrywają rozporządzenia dotyczące klasyfikacji, oznakowania oraz pakowania substancji niebezpiecznych.
Poznaj – Regał do wysokiego składowania palet – jak wybrać odpowiedni?
Warunki samego magazynowania również nie pozostają bez znaczenia – tu mowa o spełnieniu wszelkich niezbędnych aspektów budowlano – instalacyjnych czy rygorystycznych warunków klimatycznych – w tym dostępu do temperatury o odpowiednich parametrach wysokości. Substancje składowane w bliskim sąsiedztwie siebie nawzajem również znajdować się mogą zupełnie nieprzypadkowo – tak, by nie zaistniało w praktyce ryzyko wystąpienia niebezpiecznej reakcji.
Poznaj – Worki foliowe a organizacja magazynu – Najlepsze praktyki i strategie
Szczególnie rygorystyczne przepisy dotyczą zaś tych powierzchni magazynowych, w których przechowywane będą paliwa – tu warto wiedzieć o konieczności umieszczenia paliw w budynkach o lekkiej, maksymalnie parterowej kubaturze, bez podpiwniczeń ani strychów. Drzwi i dach wykonane być powinny z materiałów niepalnych, a wyznacznikiem wysokiej jakości posadzki ma być dobra nienasiąkliwość i wysoka ogniotrwałość.