Kierunkowskaz – włączyć czy nie?
Z biegiem lat nasza cywilizacja coraz bardziej się rozwija. Telefony komórkowe mają coraz nowsze zastosowania. Mimo nowinek technologicznych wiele osób i tak potrafi je obsługiwać.
Jednak jeśli chodzi o jakiekolwiek innowacje w systemach informowania swoich zamiarów na drodze, wszystko jakby (prócz dodania kierunkowskazów w lusterkach), stanęło w miejscu.
Od prawie 100 lat sygnalizowanie zmiany kierunku jazdy odbywa się za pomocą kierunkowskazów. Jednak przez te kilka dekad przekazywanie informacji na drodze niewiele się poprawiło.
Obecnie w większości nowych pojazdów włącznikami kierunkowskazów zarządza elektronika, jednak moim zdaniem nie jest ona tak precyzyjna, jak przełączniki mechaniczne.
Przykładowo w starszych pojazdach, z mechanicznym przełącznikiem kierunkowskazów, istnieje możliwość szybkiego włączenia i wyłączenia sygnalizatora.
Zobacz kiedy prawidłowo włączać kierunkowskaz
http://www.poradniki24h.pl/2372/prawidlowo-wlaczac-kierunkowskaz/
W nowszych pojazdach, często z powodu niepotrzebnie użytej elektroniki i kilkustopniowego przełącznika, nierzadko kierunkowskazy mrugają wbrew woli kierowcy. Manewr został już zakończony, a „migacz” nadal daje znak o zamiarze zmiany kierunku. Dezorientuje to pozostałych uczestników ruchu drogowego i sprawia na nich wrażenie, że mają do czynienia z niepewnym, nieobliczalnym lub trudnym do przewidzenia kierowcą.
Powodem takich sytuacji są przełączniki z kilkoma pozycjami włączania. Kiedy musimy je szybko włączyć, nie ma czasu na czułe ustawianie włącznika w danej pozycji tak, aby kierunkowskaz zamrugał nam wymaganą liczbę razy. Przełącznik kierunkowskazów powinien mieć jeden stopień włączania, a nie kilka, jak stosuje się to w przełącznikach wycieraczek. Jestem zdania, że włączniki tych sygnalizatorów, wraz z elektroniką, przyczyniają się wielu kierowcom do pogorszenia zadowolenia z użytkowania danego pojazdu.
Wygląda to na to, że z jednej strony podnosi się bezpieczeństwo w ruchu drogowym, a z drugiej – ze względu na koszty produkcji pojazdów – obniża. W coraz to nowszych pojazdach instaluje się wiele różnych wynalazków, mających ułatwić ich obsługę, jednak zamiast tego te innowacje i udogodnienia często utrudniają kierowcom skupienie się na jeździe.
Na świecie obowiązują różne przepisy ruchu drogowego, różne są przekonania odnośnie sposobu budowy dróg i ich oznaczania znakami pionowymi czy poziomymi. Jest też wiele definicji zmiany kierunku jazdy oraz sposobów jej sygnalizowania.
Nietrudno sobie wyobrazić kolizje i wypadki spowodowane brakiem informacji o zmianie kierunku jazdy. Takie sytuacje czyhają na nas wszędzie. Taką zmianę powinniśmy sygnalizować w każdym miejscu – jadąc po targowisku, jadąc drogą, gdzie wydaje nam się, że jesteśmy sami, a czasami nawet na własnym podwórku.
Kierunkowskaz
– włączyć czy nie?
Uniwersalne zasady włączania kierunkowskazów
[buybox-widget category=”book” ean=”9788381192507″]