Jak zwiedzać Łazienki Królewskie – praktyczne porady
Łazienki Królewskie to zajmujący około 80 hektarów zespół pałacowo-parkowy, który stanowi jedną z najbardziej popularnych atrakcji stolicy. Znajdująca się w centrum miasta enklawa ogrodów i bujnej zieleni z zabytkowymi budowlami to najlepsza destynacja na niedzielny spacer lub edukacyjne popołudnie. W Łazienkach można zwiedzać, uczyć się, brać udział w warsztatach, wykładach i słuchać koncertów.
Łazienkowskie ścieżki – sposób na zaplanowanie zwiedzanie
Co w Warszawie robić w wolne popołudnie? Najlepiej wybrać się do Łazienek Królewskich. Osoby nie potrafiące odnaleźć się na w ogromnym parku, z pewnością docenią możliwość zwiedzania go zgodnie z jedną z dwóch wytyczonych w tym celu tras. Ścieżka: Zegary słoneczne i źródełka ma długość 4 km, jej przejście zajmuje około 45 minut i wiedzie przez takie miejsca, jak:
- źródło projektu Jana Chrystiana Kamsetzera,
- głaz Jastrzębowskiego,
- zegar słoneczny z Satyrem,
- źródło południowe,
- zegar słoneczny Adama Myjaka,
- zegar słoneczny „Imieninowy”.
Kolejna trasa, to ścieżka: Pomniki i postaci historyczne. To 5 kilometrów zwiedzania, w czasie którego kolejno napotyka się następujące atrakcje:
- pomnik Jana III Sobieskiego,
- popiersie Eugeniusza Kwiatkowskiego,
- popiersie Jana Leona Hipolita Kozietulskiego,
- pomnik Ignacego Jana Paderewskiego,
- Salon Pamiątek Ignacego Jana Paderewskiego,
- Sala Powstania listopadowego,
- popiersie Piotra Wysockiego,
- Tankred i Klorynda,
- popiersie Józefa Bema,
- popiersie Stanisława Wyspiańskiego,
- popiersie Maurycego Mochnackiego,
- pomnik Aleksandra Kamińskiego „Kamyka”,
- pomnik Cypriana Kamila Norwida,
- popiersie Stanisława Augusta,
- pomnik psa,
- kolekcja rzeźby,
- kolumna z orłem,
- pomnik Henryka Sienkiewicza,
- pomnik Fryderyka Chopina,
- pomnik Franciszka Liszta,
- Relikty Świątyni Opatrzności.
Szczegółowy plan ścieżek wraz z opisem miejsc i dokładną mapą jest dostępny na oficjalnej stronie internetowej Łazienek Królewskich.
Zabytki łazienkowskie, które trzeba zobaczyć
Zwiedzanie Łazienek najlepiej rozpocząć od wejścia znajdującego się przy zbiegu ulic: Agrykoli, Myśliwieckiej i Szwoleżerów. Tędy brukowaną aleją dochodzi się do planszy z planem, na której dokładnie oznaczone i opisane są wszystkie miejsca. Tutaj najlepiej podjąć decyzję o tym, dokąd chce się pójść. Większość budowli można zobaczyć zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz, lecz wstęp do niektórych z nich jest odpłatny. Na szczególną uwagę zasługują: Pałac na Wyspie (obok którego stacjonują pawie), Amfiteatr, Stara Oranżeria (wraz z parkiem rzeźby na świeżym powietrzu), Podchorążówka, Ogród Chiński (z piękną altaną wzorowaną na orientalnej pagodzie) oraz Ogród Modernistyczny z pomnikiem Fryderyka Chopina. Od maja do września co niedzielę (o godzinie 12:00 i 16:00) odbywają się tam fortepianowe recitale.
Planując spędzenie czasu w Łazienkach, warto najpierw dowiedzieć się, w jakich godzinach czynne są poszczególne budynki, kiedy można zwiedzać je nieodpłatnie oraz czy są sezonowo zamykane.