Moda i styl

Garnitur na miarę – co warto wiedzieć?

Krótki poradnik dla osób planujących kupić garnitur ➤ Gotowy czy szyty na Twoją miarę? ➤ Co musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na szycie garnituru na miarę. Jak dopasować model do okazji? Jakie wybrać dodatki? Przydatne informacje. Dowiedz się więcej!

Elegancki garnitur wysokiej jakości to obowiązkowy element garderoby każdego mężczyzny. Pozwala doskonale się prezentować w sytuacjach wymagających formalnego stroju – w pracy i na spotkaniu biznesowym, na przyjęciu weselnym czy uroczystej randce. I choć garnitury są w użyciu już od wielu dziesięcioleci, to sporo mężczyzn nadal nie wie jak je kupować i nosić. Oto poradnik, z którego dowiesz się jak dopasować garnitur do swojej sylwetki oraz okazji, na którą go założysz. Odpowiemy także na pytanie o to, czy lepiej kupić gotowy zestaw, czy jednak pokusić się o uszycie go na miarę. Decydując się na tę drugą opcję warto przyglądnąć się bliżej praktykom doświadczonego już i renomowanego krawca.


Garnitur – kupować czy szyć na miarę

Za kupnem gotowego garnituru zdecydowanie przemawia jego cena. Faktem powszechnie znanym jest, że garnitury szyte na indywidualne zamówienie są znacznie droższe od “gotowców”. Ale za ceną podąża jakość. Jeśli więc zależy Ci na tym, by Twój garnitur był wykonany z materiałów najwyższej klasy o określonym kolorze i wzorze, to powinieneś zdecydować się na uszycie zestawu na miarę. Poza tym, wybierając tę opcję, masz wpływ także na detale takie jak rodzaj guzików, obecność zaszewek i inne dodatki. Znaczenie fundamentalne ma także kwestia dopasowania do sylwetki. Każdy mężczyzna ma inną budowę ciała, a jej specyfikę uwzględni wyłącznie konkretny model szyty na miarę.

Poznaj – Pamiątki z okazji ślubu – dlaczego są tak ważne

Rodzaj marynarki (jedno czy dwurzędowa)

Marynarka może być wyposażona w jeden lub dwa rzędy guzików. Znacznie popularniejsze są jednak marynarki jednorzędowe, które posiadają jeden, dwa lub trzy guziki ułożone pionowo w linii. Zdarza się, że niektóre modele mają nawet cztery lub pięć guzików, ale stanowią one niewielki odsetek.


Marynarka dwurzędowa
natomiast zwykle ma cztery guziki – po dwa w jednym rzędzie. Na rynku dostępne są także niezwykle eleganckie marynarki dwurzędowe z sześcioma guzikami. Sposób ich zapinania jest właściwie dowolny – możesz zapiąć tylko jeden guzik albo wszystkie.

Jaką marynarkę wybrać? To zależy od okazji – dwurzędowa jest bardziej wykwintna, przeznaczona na specjalne okazje. Jeśli więc wybierasz się na ślub i wesele, ważną rozmowę służbową czy oficjalną uroczystość, doskonale sprawdzi się właśnie marynarka dwurzędowa. Ale jest dobra także na co dzień. Pamiętaj jednak, żeby nie ubierać do niej spodni jeansowych – te będą pasowały jedynie do mniej szykownej marynarki jednorzędowej. Pod obydwa rodzaje marynarek możesz założyć cienki sweter zamiast koszuli. Wybór marynarki powinien być więc podyktowany rangą wydarzenia, na które planujesz ją założyć. Choć warto mieć w swojej szafie zarówno jedną, jak i drugą.

Rodzaj spodni – podstawa wyglądu

Większość panów wybierających garnitur zwraca baczną uwagę na marynarkę, pomijając nieco spodnie. A te stanowią nie mniej istotny element całości. Muszą pasować do marynarki, ale także doskonale leżeć na ciele, dyskretnie podkreślając jej walory i ukrywając mankamenty. Modny garnitur to nie tylko wysokiej jakości marynarka, ale także idealnie dopasowane spodnie. Jak więc wybrać spodnie?

Tradycyjnie spodnie od garnituru mają wysoki stan, sięgający powyżej linii bioder. Ostatnio jednak modne są także spodnie biodrówki. Jednak nie są one dobrym wyborem z wielu względów. Przede wszystkim naprawdę dobrze wyglądają w nich jedynie bardzo szczupli mężczyźni. Kolejna sprawa to koszula – kiedy osoba nosząca biodrówki siada, ich pas obniża się, a koszula wysuwa. To kwestia estetyczna, którą należy obowiązkowo brać pod uwagę przy zakupie spodni. Najlepszym wyborem będą więc klasyczne spodnie z pasem na wysokości, mniej więcej, pępka.

Równie ważna jest długość nogawki, z której dopasowaniem wciąż znaczna ilość mężczyzn miewa problem. Zasada mówiąca, że dolna krawędź nogawki powinna równać się linii obcasa – jest zbyt ogólna i myląca. Należy wiedzieć, że długość nogawki zależy od jej szerokości. Oznacza to, iż powinna umożliwiać utworzenie przez nogawkę linii prostej, ciągnącej się od pośladków aż do samego dołu. Jej załamania, zarówno przy bucie, jak i na długości nogi, są niedopuszczalne. Oczywistym jest więc fakt, że im spodnie są węższe, tym powinny być krótsze.

Warto też zwrócić uwagę na mankiety spodni. Nie są one obowiązkowym ich elementem i pasują raczej do modeli mniej formalnych. Garnitury na specjalną okazję – na wesele, na spotkania biznesowe czy na randkę, nie muszą ich mieć wcale i fakt ten nie będzie postrzegany jako błąd.

Kamizelka – hit czy kit

Kamizelka jest nieco kłopotliwym elementem garnituru. Jedni znawcy tematu nie wyobrażają sobie włożyć garnituru bez niej, inni natomiast uważają ją za całkowicie zbędny dodatek. A jak jest naprawdę? Kiedy, i czy w ogóle, nosić kamizelkę?

Jedno trzeba stwierdzić z całą pewnością: kamizelka jest niezwykle wygodnym i praktycznym elementem garnituru. Pozbawiona rękawów, nie krępuje ruchów i jest bardzo przewiewna. Poza tym pozwala mężczyźnie pozostać eleganckim nawet po zdjęciu marynarki i ładnie modeluje sylwetkę.  Jeśli zdecydujesz się zaopatrzyć w kamizelkę, musisz pamiętać o tym, by idealnie przylegała do Twojego torsu na całej długości. Nie może jednak być zbyt obcisła. Równie istotna jest jej długość dolna krawędź kamizelki powinna pokrywać się z pasem spodni. Jeśli pomiędzy tymi dwiema krawędziami widzisz koszulę, oznacza to, że kamizelka jest zbyt krótka. Podobnie jak marynarka, kamizelka może być jedno- lub dwurzędowa. Jeśli więc przywykłeś nosić garnitury, niezależnie od tego czy są to gotowe zestawy czy garnitury na miarę, zawsze warto wybierać modele z kamizelką. Nie ma okazji, do której by nie pasowała.

Materiał

Wybór materiałów na garnitur jest naprawdę duży. Od rodzaju materiału jednak wiele zależy, a więc nie powinieneś pozostawić go przypadkowi. Do tkanin, z których szyje się garnitury, należą:

  • poliester – to najtańszy rodzaj materiału, niie gniecie się i nie kurczy w praniu. Niestety nie zapewnia wysokiego komfortu noszenia – nie przepuszcza powietrza, więc latem jest w nim gorąco. To z niego właśnie szyje się gotowe zestawy;
  • bawełna – lekki, oddychający, miękki i przyjemny w dotyku materiał, który doskonale sprawdzi się latem;
  • wełna – niezwykle praktyczna, wygodna i wszechstronna. Idealnie nadaje się do noszenia zarówno latem, jak i zimą. Wełna bardzo wytrzymała i nie gniecie się, zawsze więc wygląda znakomicie;
  • tweed – to rodzaj wełny, jednak grubszy od niej. Świetnie sprawdza się zimą;
  • len – to rewelacyjny materiał na garnitur wiosenny i letni. Jego wadą jest łatwość, z jaką się gniecie;
  • kaszmir – także jest wełną. Wyjątkowo elegancki, doskonały na garnitury wysokiej jakości.

Jeśli decydujesz się na szycie garniturów na miarę, wybierz materiał wysokiej jakości, który będzie służył długo i zawsze doskonale się prezentował.

 Garnitur gładki czy z zaszewkami?

Mianem zaszewek określa się rodzaj fałdy, która powstaje poprzez złożenie materiału wzdłuż nitki prostej, prawą stroną do prawej. Powstaje wówczas coś na kształt klina. Celem ich stosowania jest możliwość zwiększenia obwodu spodni w biodrach bez równoczesnego zwiększania obwodu w pasie. Wiąże się to ze znacznie podniesionym komfortem noszenia i swobodą ruchów. W zależności od modelu możemy wyróżnić spodnie bez zaszewek, z pojedynczą, podwójną, a nawet potrójną zaszewką. Jeśli jest pojedyncza, przebiega wzdłuż kantu spodni. Druga i trzecia – są mniejsze.

Zaszewki stosuje się najczęściej przy mniej formalnych modelach garniturów. Jeśli jednak budowa Twojego ciała wymusza zastosowanie zaszewek – możesz spodnie z nimi nosić także na specjalne okazje.

Dodatki

Wśród dodatków do garnituru mamy krawat, muszkę i poszetkę. Jak je wybierać?

Zarówno krawat jak i muszka pasują do oficjalnych i bardziej nieformalnych okazji, przy czym warto wiedzieć, że to krawat pozwala na stworzenie najlepszej stylizacji. Jego szerokość powinna odpowiadać szerokości połów marynarki. Jeśli chodzi o kolorystykę, to można w dużym uproszczeniu stwierdzić, że na wielkie wydarzenia i uroczyste okazje nadają się krawaty gładkie. Wzorzyste należy pozostawić na rodzinne spotkania czy imprezy ze znajomymi.

Poszetka to ozdobna chusteczka, którą wkłada się do kieszeni znajdującej się na piersi marynarki, czyli brustaszy. Doskonale sprawdza się w stylizacjach oficjalnych, jak i casualowych. Możesz nosić ją z krawatem lub muszką, albo oddzielnie. Ważne jest jednak, aby jej rozmiar oraz rodzaj materiału, z którego została uszyta, pozwolił na jej uzyskanie pożądanego efektu. Nie może więc zbytnio wypełniać brustaszy ani także zsuwać się w głąb niej. Dobrze, jeśli kolorystyką, fakturą lub wzorem, pasuje do garnituru, krawata lub koszuli. Sposób układania poszetki urósł do rangi sztuki, i w przypadku tego dodatku możesz pozwolić sobie na pewną ekstrawagancję.

Poznaj – Zaproszenia ślubne – jak je przygotować i kiedy wysłać?

Na jaką okazję

Garnitur pasuje do każdej okazji. Będziesz w nim świetnie wyglądał zarówno na firmowym evencie, spotkaniu w sprawie pracy, ślubie i weselu, jak i na obiedzie rodzinnym czy romantycznej randce.

Pamiętaj przede wszystkim o dopasowaniu fasonu do okazji, na którą planujesz go założyć. Wybieraj wyłącznie dobrej jakości materiały, w których będzie Ci wygodnie i które nie są podatne na zagniecenia. Wymięty garnitur nie wygląda dobrze. I przede wszystkim, jeśli to tylko możliwe, wybierz garnitur szyty na miarę – tylko taki będzie leżał na Twoim ciele idealnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *