InneŚwiat technologii

Wszystko o… czujnikach temperatury

Czujniki temperatury to urządzenia powszechnie stosowane w wielu dziedzinach życia. Począwszy od kontrolowania temperatur w instalacjach przemysłowych, przez układy chłodzenia w pojazdach i klimatyzacji w budynkach, aż do czujników wbudowanych w urządzenia AGD i powszechnie użytkowaną elektronikę – wszędzie tam potrzebne są czujniki temperatury.

Rodzaje czujników temperatury

Czujniki temperatury wykorzystywane są nie tylko do pomiaru, ale również do stabilizacji temperatur w różnych układach. Urządzenia te mają szerokie zastosowanie zarówno w układach przemysłowych, jak i urządzeniach konsumenckich. W zależności od przeznaczenia można wyróżnić kilka ich rodzajów. W czujnikach termistorowych zasada działania oparta jest na zmianie rezystancji zachodzącej pod wpływem zmiany temperatury. Wykonywane są z reguły z tlenków różnych metali, takich jak nikiel, kobalt, miedź, glin czy wanad.

Kolejną grupą są ogniwa termoelektryczne określane zwyczajowo mianem termopar, które działają na zasadzie wytwarzania siły termoelektrycznej przy połączeniu dwóch, różnych przewodników i wykorzystaniu zjawiska Seebecka zachodzącego na ich styku. Charakteryzują się one dużą dokładnością pomiaru i elastycznością działania.

Parametry pracy

Podczas wyboru odpowiedniego czujnika temperatury trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, z których najważniejszym jest zakres działania urządzenia. Powszechnie spotykane urządzenia mają zakres działania od -50 do +400 stopni Celsjusza. Kolejnym parametrem jest przeznaczenie danego modelu, ponieważ w zależności od charakteru pomiaru może być on używany w różnych warunkach. Warto zadbać też o dobranie odpowiedniego rozmiaru czujnika, a więc jego średnicy i długości. Producenci na swoich urządzeniach podają również inne informacje, np. o materiale, z jakiego je wykonano, stopniu ochrony itp.

Wybierając dostawcę, warto postawić na tego, który ma duże doświadczenie w tej dziedzinie. Na stronie www.micros.com.pl dostępny jest bogaty asortyment urządzeń o różnych parametrach pracy i zastosowaniach, co ułatwi dobór urządzenia optymalnego no konkretnych potrzeb.

Zastosowanie czujników temperatury

Czujniki temperatury są stosowane praktycznie wszędzie tam, gdzie temperatura lub jej zmiana jest podstawowym czynnikiem podlegającym pomiarowi. Używane są one w przemyśle ciężkim, m.in. do rejestracji oraz kontroli takich urządzeń, jak piece hutnicze czy hartownicze. W przemyśle chemicznym, farmaceutycznym lub spożywczym czujniki temperatury kontrolują przebieg procesów przemysłowych i zachowanie właściwych warunków procesów. W laboratoriach biotechnologicznych, naukowych lub mikrobiologicznych odpowiadają za utrzymanie prawidłowej temperatury hodowli tkankowych albo mikroorganizmów, przebieg analiz, zwłaszcza molekularnych. W chłodnictwie kontrolują właściwe temperatury przechowywania lub schładzania różnego rodzaju produktów i materiałów. Wykorzystywane są ponadto w instalacjach centralnego ogrzewania, zarówno w piecach do kontroli pracy, jak i w końcówkach sterujących jego pracą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *