Jakie jest przeznaczenie studni wodomierzowych?
Studzienki wodomierzowe to produkty coraz częściej wybierane przez właścicieli domów jednorodzinnych. Choć są niewidoczne gołym okiem, bo ich elementy schowane są poniżej linii gruntu, to znajdziemy je praktycznie przy każdym budynku pozbawionym piwnic, czy domach znacznie oddalonych od ulicy. Do czego służą studzienki wodomierzowe? Jakie wyróżniamy ich typy studzienek? Gdzie należy je montować? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniżej.
Funkcje studzienek wodomierzowych
Konieczność zabezpieczenia wodomierzy na posesji lub działce, na których się znajdują przez odbiorcę usługi dostarczenia wody określona jest przez Rozporządzenia Ministra Infrastruktury. Właśnie do tego celu przeznaczone są studzienki wodomierzowe. Ich podstawowym zadaniem jest ochrona wodomierza i armatury wodnej na przyłączach sieci wodociągowych, przed czynnikami zewnętrznymi. Dzięki swojej konstrukcji studzienki pozwalają na zachowanie wewnątrz nich dodatniej temperatury, nawet w przypadków dochodzących do -30 stopni Celsjusza mrozów. W budownictwie jednorodzinnym wodomierze mogą być instalowane wewnątrz budynków, w piwnicach lub na parterze, w wydzielonym, zamkniętym przed dostępem niepowołanych osób pomieszczeniu, które będzie zabezpieczone przed zalaniem i zamarzaniem. Dopuszczalne jest także umieszczenie wodomierza w ogrzewanym garażu budynku jednorodzinnego. Dużo bardziej korzystnym rozwiązaniem jest jednak zastosowanie studzienki wodomierzowej, instalowanej poza murami domu. Nie w każdym domu posiadamy warunki, wymagane do instalacji wodomierza, ponadto instalowane na zewnątrz studzienki wodomierzowe pozwalają bez przeszkód kontrolować działanie zamontowanego w nich przyłącza wody oraz dokonywać odczytu zużycia wody, bez konieczności wchodzenia do budynku. Jest to wygodne rozwiązanie dla domków letniskowych, w których ich właściciele nie przebywają cały czas, w związku z czym dostęp do wodomierzy i przyłącza podczas ich nieobecności byłby utrudniony.
Typy studzienek wodomierzowych
Coraz częściej wybieranym materiałem na studzienki wodomierzowe jest polietylen. Studzienki wodomierzowe z PE w porównaniu do tradycyjnych studzienek betonowych są dużo lżejsze, dzięki czemu łatwiejsze w transporcie i montażu, oraz bardziej trwałe. Wyróżniamy dwa typy studzienek – studzienki z dnem oraz studzienki bez dna. Studzienki pełne zapewniają 100% szczelność i chronią wodomierze przed zalaniem, jednak nie mogą być one instalowane na gruntach podmokłych, gdyż mogłyby zostać wypchnięte z ziemi przez podnoszące się wody gruntowe. W wypadku gruntów o wysokim poziomie wód gruntowych należy stosować studzienki bez dna. W wyniku podnoszenia się wód gruntowych dostają się one do studzienki, ale nie ich poziom nie dosięga wysoko zainstalowanych liczników. Studzienki bez dna dodatkowo wykorzystują ciepło geotermalne do ochrony wodomierzy przed zamarznięciem.