Mleko dla małego kota? Czy to dobry pomysł?
Najlepszym pokarmem dla niemowlęcia jest mleko matki, podobnie jest w przypadku kotów, które dopiero pojawiły się na świecie. Nie należy więc ingerować w naturę, pozwolić jej zadbać o małe kotki, których organizm w ten sposób przystosowuje się do warunków życia poza łonem matki. Kiedy można podawać kotom inne pokarmy niż mleko matki? Jak należy wybierać kocią karmę?
Na początek tylko mleko matki
Mleko kotki posiada wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które młody kotek potrzebuje do prawidłowego rozwoju. Przez pierwsze 2 tygodnie życia nie należy im podawać żadnych innych pokarmów. Stopniowo mogą być wprowadzane między 2. a 4. tygodniem. W tym czasie małym kotkom podajemy rozdrobnione domowe pokarmy, które z łatwością młody kotek połknie. Dopiero ok. 4. tygodnia życia dietę wzbogacamy o suchą karmę. Na początek można ją moczyć w wodzie, co ułatwia gryzienie, rozdrabnianie i połykanie.
Koty po 8. tygodniu życia nie powinny spożywać mleka matki, ponieważ wraz z wiekiem aktywność ich enzymów laktozy obniża się. Stwierdzenie „kot pije mleko” nie jest więc całkowicie trafne. Dorosłe koty pić mleka nie mogą.
Jak karmić młode koty?
Podobnie jak u człowieka, organizm kota reaguje na nadmiar i niedobór substancji pokarmowych, co oznacza, że należy zadbać o zbilansowaną dietę naszego zwierzaka. Często obserwować można koty otyłe, które zmagają się z problemami całego organizmu. Jest to efektem nadmiaru energii pokarmowej.
Dla młodych, ale też starszych kotów, bardzo dobrze sprawdzają się gotowe suche i mokre karmy, pełnowartościowe i o odpowiednich porcjach dla kotów w każdym wieku. Na opakowaniu znajdziemy informację, dla kotów w jakim wieku konkretna karma jest przeznaczona. Zarówno ich skład, jak również porcje są przygotowywane przez specjalistów z zakresu weterynarii. Karmy suche i mokre dla kotów w odpowiednim wieku można kupić w sklepach zoologicznych, również tych internetowych, jak Maxandmrau.pl.