Przegląd instalacji kominowej – dlaczego jest ważny?
Regularne przeglądy instalacji kominowej są w świetle prawa obowiązkowe. Właściciele i zarządcy nieruchomości zobowiązani się raz w roku skontrolować stan przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Ponadto przewody wentylacyjne należy poddać czyszczeniu raz w roku, przewody spalinowe – raz na pół roku, a przewody dymowe – nawet cztery razy w roku. Dlaczego jest to takie istotne?
Przegląd kominiarski – na czym polega?
Wbrew pozorom okresowy przegląd komina nie ogranicza się wyłącznie do zaglądnięcia do jego wnętrza. Mistrz kominiarski kontroluje stan wszystkich przewodów – spalinowych, dymowych i wentylacyjnych – sprawdzając ich drożność oraz szczelność, a także ciąg. W czasie przeglądu specjalista powinien ocenić też poprawność podłączeń urządzeń grzewczych oraz stan komina ponad dachem. Zwróci też uwagę na obecność znajdujących się na dachu przedmiotów mogących stwarzać zagrożenie, jak np. nieprawidłowe zamocowana antena.
W czasie przeglądu kominiarz powinien także przeczyścić przewody kominowe oraz zdiagnozować przyczynę ewentualnych nieprawidłowości – wszelkie usterki czy uszkodzenia muszą zostać po kontroli usunięte przez właściciela bądź zarządcę. Każdy przegląd kominiarski zostaje zakończony spisaniem protokołu, który podpisuje zarówno kominiarz, jak i właściciel domu.
Czyszczenie komina – kto to zrobi?
Pozytywny wynik przeglądu kominiarskiego nie zwalnia od konieczności jego powtórnego przeprowadzenia w następnym roku ani od potrzeby regularnego czyszczenia przewodów. W budynkach wielorodzinnych ich konserwacją muszą zajmować się osoby co najmniej z uprawnieniami czeladnika kominiarskiego lub budowlanymi. Jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym, również możemy skorzystać z usług kominiarza, jednak w tym wypadku – jeśli posiadamy odpowiedni sprzęt i jesteśmy gotowi podjąć się pracy na wysokości – możemy zdecydować się także na samodzielne czyszczenie komina.
Przeglądy kominiarskie – dlaczego są ważne?
Prawny obowiązek wykonywania przeglądów kominiarskich istnieje nie bez przyczyny. Za jego brak grozi nam kara pieniężna, jednak zaniedbania w tej dziedzinie mogą prowadzić do znacznie poważniejszych konsekwencji.
Niekonserwowane przewody kominowe mogą znacznie obniżyć efektywność instalacji grzewczej. O wiele większe zagrożenie stwarzają natomiast przewody nieszczelne, które w efekcie prowadzą do zatruć śmiertelnie niebezpiecznym i niewyczuwalnym tlenkiem węgla. Zalegająca w kominie sadza grozi z kolei zapaleniem i poważnym pożarem, który może spowodować pęknięcie komina i przeniesienie się ognia do pomieszczeń mieszkalnych.
Należy także wspomnieć o kolejnych konsekwencjach braku aktualnego przeglądu kominiarskiego. W razie zatrucia mieszkańców lub pożaru, właściciel nieruchomości może zostać oskarżony np. o nieumyślne spowodowanie śmierci. Warto też nadmienić, że nawet posiadając wykupione ubezpieczenie, możemy zostać z niczym – ubezpieczyciel ma bowiem prawo odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli nie przedstawimy mu dokumentów potwierdzających wykonywanie obowiązkowych przeglądów.