Ozdobne elewacje, czyli jak stylowo wykończyć fasadę budynku
Pięknie i stylowo wykończony dom jest ozdobą okolicy. Elewacja wraz z dodatkami (np. cokół, gzymsy czy ozdobne profile) dodają uroku całemu budynkowi. Ważne, aby kolorystyka i aranżacja fasady była wykonana w jednym stylu. Warto zauważyć, że samo wykończenie elewacji bez dodatków jest monotonne. Szukając oryginalnego stylu, należy sięgnąć po ozdobne detale.
Ozdobne elewacje były eleganckim akcentem starych budynków. Często zdobiły je gzymsy, okna lub pięknie rzeźbione drzwi. Obecnie coraz częściej tego typu urozmaicenia można spotkać na nowo budowanych nieruchomościach. W takich budynkach są one nie tylko ozdobą, ale również praktycznym dodatkiem domu, ponieważ są montowane w miejscach, gdzie spełniają funkcje ochronne (np. ozdobny cokół chroni ściany przed wilgocią z ziemi, natomiast gzymsy osłaniają przed deszczem).
Profile ozdobne na elewacje
Obecnie profile ozdobne na elewacje są wykonywane przede wszystkim z samogasnącego styropianu. Aby mogły być one zamocowane na zewnątrz budynku, muszą być dodatkowo wzmocnione siatką zbrojącą z włókna szklanego i wykończone masą szpachlową. Profile takie mogą być również stworzone z pianki poliuretanowej, która dla wzmocnienia jest pokrywana folią PCV i farbą. W ofercie producentów znajdziemy profile do wykonywania gzymsów, attyk, listew i wielu innych detali. Lekkie profile ozdobne mogą być mocowane do prawie wszystkich podłoży mineralnych. Dodatkowo ze względu na swoją niewielką wagę, profile mogą być montowane również na ścianach ocieplonych metoda lekką mokrą.
Kamienie ozdobne na elewacje
Dawniej kamień był używany jako materiał konstrukcyjny, obecnie często jest wykorzystywany jako oblicówka ścian zewnętrznych. Najczęściej używane są elementy o grubości 1,5-3 cm. Aby elewacja domu wyglądała efektownie, najlepiej wykorzystać kamienie o różnych fakturach, np. połączyć gładką powierzchnię ze strukturalną. Najczęściej na dolnych partiach budynku stosuje się materiał o fakturze szorstkiej lub chropowatej, a na wyższych kondygnacjach – strukturę gładką. Kamień bardzo dobrze sprawdza się jako okładzina elementów narażonych. To także materiał, który dobrze sprawdza się w połączeniu z drewnem, cegłą i tynkiem.
Tynki ozdobne na elewacje
Tynki ozdobne są jedną z popularniejszych i tańszych metod wykańczania ścian zewnętrznych. Metoda ta jest również bardzo uniwersalna, ponieważ może być stosowana na ściany murowane (jedno-, dwu- a nawet trójwarstwowe), a także na zbudowane w technologii szkieletowej oraz na ocieplone. Nowoczesne tynki cienkowarstwowe o grubości 2-10 mm mogą być stosowane na ściany dwuwarstwowe ocieplone metodą lekką mokrą. Natomiast na ścianach jedno- lub trójwarstwowych najlepiej sprawdzają się tradycyjne tynki cementowo-wapienne. Tynki ozdobne są bardzo praktyczne, estetycznie wyglądają na domach klasycznych, jak również na nowoczesnych. Ze względu na duży wybór kolorów i wzorów tynków można zdecydować się na różne nietypowe połączenia lub wyróżnienie kolorem okien, drzwi albo innej charakterystycznej części domu.
Elewacje z ozdobnymi detalami są bardzo oryginalne, tworzą stylowe i funkcjonalne wykończenie domu. Obramienie okien czy drzwi jest nie tylko wyraźnym akcentem ozdobnym fasady, ale stanowi również osłonę otworu przed deszczem czy wiatrem. Natomiast cokół wykończony wytrzymałym i twardym kamieniem przez wiele lat będzie chronił dolne partie ścian przed wilgocią i błotem.
Źródło: alsal.com.pl
0 Comments
No comments!
There are no comments yet, but you can be first to comment this article.