Co daje monitoring działki – mocne i słabe strony
Dozór wideo na posesji to jedno z najpowszechniej stosowanych rozwiązań w zabezpieczaniu różnych obiektów przed włamaniem. Nowe technologie zwiększają wyraźnie bezpieczeństwo własnego otoczenia. Ma to swoje pozytywy, bo informacje o zagrożeniach prezentują naprawdę wysoki poziom. Niedociągnięciem będzie tutaj koszt montażu, ogólna cena plus naprawa i konieczność konserwacji sprzętów. Fachowcy z firmy Montersi.pl przybliżą Państwu tematykę telewizji przemysłowej – https://www.montersi.pl/telewizja-przemyslowa
CCTV – co się na nią składa?
Zestaw monitoringu to współistniejące ze sobą urządzenia:
– detektory ruchu i kamery
– dyski twarde
– rejestratory dźwiękowe
– zasilanie
– routery
– osłony kabli itp.
– okablowanie
Mamy na rynku wiele różnych opcji, które na pewno będą się różniły jakością obrazu:
Analog – najbardziej popularny, najtańszy. Tu kamery droższe mają rejestrator IR, który pozwala na dobrą jakość obrazu w nocy, bez doświetlania. Kamery analogowe doskonale działają na mniejszych powierzchniach.
Cyfrowy – Mpix IP czy HD SDI – zapisuje obraz w świetnej jakości i naprawdę wysokiej rozdzielczości. Niezbędne będzie oświetlenie terenu w nocy. Wysoka rozdzielczość sprawdza się świetnie tam, gdzie mamy duże działki z ogrodem czy powierzchniami użytkowymi.
Gdy montujemy na posesji monitoring możemy postawić na przewodowy lub bezprzewodowy tryb instalacji.
Mocne i słabe strony monitoringu bezprzewodowego i przewodowego
W przypadku bezprzewodowym z technologią WiFi – nie musimy okablowywać. Wystarczy tylko zasilanie. To tania instalacja, realizowana szybko i nawet w miejscach pozornie trudno dostępnych. Kamery mają mobilny charakter, więc możemy swobodnie zmienić ich ułożenie. Konfiguracje sprzętu mają niemal niezliczony charakter. Sprzet bezprzewodowy więc ma bardzo mocne strony. W porównaniu z analogami, to co wyżej było plusem, tu ewidentnie jest minusem. Musimy odgórnie określić położenie kamer. Z drugiej strony, w systemach z kablami nie mamy ograniczeń co do liczby kamer. W kamerach z WiFi jeden router może obsłużyć do 6 urządzeń. A jeśli mamy więcej kamer? No właśnie. Wzmacniacz sygnału lub dodatkowy router, bez tego się nie obejdziemy. Potrzebne będą też, w niektórych przypadkach kolejne przewodowe kamery.
Gdy montujemy na zewnątrz budynku kamery, dobrym wyjściem będzie użycie powłok. Mogą być wykonane na przykład z włókna węglowego i odpowiadają za ochronę sprzętu przed mechanicznymi uszkodzeniami. Kable i różne przewody doprowadzające muszą być zabezpieczone w taki sposób, by nie można było ich przeciąć i odłączyć. Oprzyrządowanie musi też mieć mocny zakres temperatur pracy. W szczególności w sytuacji, gdzie mamy do czynienia z kamerą w miejscu o dużym stopniu nasłonecznienia.
Artykuł powstał dzięki firmie Montersi.pl – sklep internetowy oferujący systemy alarmowe, monitoring IP, automatykę bram.