Inne

Mityczna kraina umarłych według słowiańskich legend

Nawia. Mityczna kraina umarłych według słowiańskich legend.

[dropshadowbox align=”none” effect=”lifted-both” width=”auto” height=”” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]Nazwa Nawia była również używana na określenie zaświatów, nad którymi sprawuje władzę Weles, odgrodzonych od świata żywych morzem lub rzeką, według niektórych przekazów położonych głęboko pod ziemią. Zgodnie z przekazami folkloru ruskiego Weles mieszkał w bagnie położonym w centrum Nawii, gdzie zasiadał na złotym tronie u stóp Drzewa Kosmicznego, dzierżąc miecz. Symbolicznie Nawia opisywana była jako wielka zielona równina – pastwisko, na które Weles wyprowadza dusze. Wejścia do Nawii strzegł Żmij.[/dropshadowbox]

Dusze tam przebywające nazywane były nawkami. I właśnie jedną z takich nawek jest Damroka – zmarła w wyniku rozszarpania przez wilki w I w n.e. kobieta. Jej dusza błąka się w poszukiwaniu ciała, dzięki któremu znowu przybierze materialną postać i będzie mogła się odrodzić. Wybór pada na czteroletnią Paulinę – córkę Oriany. Kiedy podczas wycieczki dziewczynka odłącza się od matki i znika, rozpoczynają się poszukiwania i walka z czasem – nie można pozwolić, by Damroka zdążyła opanować ciało dziecka. W końcu udaje się ją znaleźć, lecz, jak się okazuje, to nie koniec przygód…

Druga część przygód Oriany oraz jej rodziny i przyjaciół oprócz słowiańskich podań przywołuje też miejskie legendy wschodniej części Polski – Lubelszczyzny. Miejsca mityczne, związane z nieczystymi siłami przerażają i przyciągają jednocześnie. „Klątwa Nawii” trzyma w napięciu, nie pozwala przewidzieć tego, co zaraz się wydarzy, a jednocześnie uczy, że w obliczu miłości i ciepła rodzinnego wszystko jest możliwe.

[buybox-widget category=”book” ean=”9788381190176″]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *