Sposób na ścianę – nie tylko tynki malowane
Kupiliście dom, mieszkanie w stanie surowym i nie macie pojęcia, czym i jak zabrać się za wykończenie ścian, by wnętrze nabrało niebanalnego wyrazu i stwarzało klimat ciepła domowego? A może planujecie remont i rozglądacie się za ciekawym pokryciem ścian, bo zwyczajne farby przestały się wam podobać? Szukacie innowacyjnego rozwiązania dla salonu czy łazienki? Dobrze trafiliście!
Kiedy farba akrylowa i tapeta gościły na Waszych ścianach już zbyt długo i przyszedł czas na coś kompletnie nowe wnętrze, podpowiadamy, by najpierw zapoznać się z tym, co aktualnie „w trawie piszczy”. Architektura wnętrz, tak jak moda, ma swoje trendy i innowacje (te trafione i te kompletnie niefunkcjonalne).
Czy wiedzieliście, że farba nakładana szczotką (Nie chodzi tu jednak o samowolne machanie szczotką od buta p powierzchni tynku. ☺) ma swoją nazwę, a efekt, który daje nałożenie jej na powierzchnie ścian jest obłędnie oszałamiający? Dosłownie – wnętrze nabiera blasku, ponieważ delikatna faktura powstała wskutek nakładania baz i farby odbija światło przez co powstają jego załamania na lekko metalicznych odcieniach farby. Refleksy nadają wymiaru królewskiego, a sama gama dostępnych kolorów tylko podkreśla te spostrzeżenia. Takie rozwiązanie nie lubi jednak kompromisów – dwa grzybki w barszcz to za dużo, tak więc jeśli zdecydujecie się na szczotkowanie, odpuśćcie sobie wstawki w postaci paneli lub pasów tapet. Zdecydowanie mówi nie! Król musi być jeden.
Co więc począć, gdy zależy nam na rozwiązaniu, które podkreśli strefy pomieszczeń naszego mieszkania? Kamień ozdobny zastosowany na fragmentach ścian lub w niektórych strefach pomieszczeń kreuje w nich specyficzny klimat. Dekoracyjne atuty tej technologii to różnorodność barw, kształtów i faktur. Układ horyzontalny szlifowanych łupków a może duże płyty przywodzące na myśl architekturę rozgrzanej słońcem Portugalii? Pewnie powiesz, że nie stać cię na tego typu rozwiązanie a poza tym skąd wziąć taki materiał, który nie będzie współpracował z mikroklimatem budynku (zawilgocenie itp.)? Autentyczny wygląd zagwarantują płytki kamieniopodobne z naturalnych barwników i kruszyw, do których powstania potrzeba ręcznej obróbki. Brzmi zachęcająco? Zdecydowanie tak!
Może masz ochotę na coś bardziej innowacyjnego? Co powiesz na gipsowe płytki cegłopodobne z gotową fugą? Na rynku dostępne są płytki w kolorze bieli, ale mogą być przemalowane w dowolnym momencie na twój wymarzony kolor. Idealnym dopełnieniem fragmentu ściany pokrytej tą innowacyjną technologią są panele z naturalnego drewna. Jako ścienny element dekoracyjny doskonale komponuje się z naturalną, olejowaną podłogą oraz nowoczesnymi meblami. Minimalistyczne, jasne wnętrza wzbogacone drewnianymi panelami we wnękach ściennych lub kominkowych nabiorą oryginalnego charakteru oraz ciepła domowego klimatu.
Była kamienna ściana, drewno może więc beton? Spokojnie! Nie mamy na myśli, żebyś zostawiał ściany w stanie surowym! System ścienny , który daje niepowtarzalne możliwości aranżacji wnętrz przy zachowaniu maksymalnej funkcjonalności składa się z dwóch warstw: spodniej i wierzchniej wykończonej termicznie tłoczonym wzorem, który daje wyczuwalną w dotyku teksturę oraz naturalny wygląd. Całość pokrycia jest zadrukiem cyfrowym. Nie ważne więc czy masz na ścianie tapetę, płytki ceramiczne czy tynk, system ścienny świetnie nada się na zakrycie niechcianej powierzchni. Obecnie na rynku jest 11 dostępnych modeli. Wystarczy tylko wybrać! A więc kamień, drewno czy jednak beton? (Beton to materiał, który przeżywa swoje drugie życie i wprowadzaniego do wnętrz uważane jest obecnie za innowacyjne, „modne”.)
Hydropanele to opcja do pomieszczeń narażonych na wilgoć oraz działanie mikroorganizmów. Jeśli martwicie się o drobnoustroje wnikające głęboko w zakamarki łazienki – to opcja dla Was. Oporność płyty odpowiedniego producenta jest potwierdzona badaniami. Materiał, z którego są wykonane charakteryzuje zbity rdzeń, a więc nawet w warunkach dużej wilgotności, nie wchłoną zanieczyszczeń, nie kruszą się, przez co nie trzeba bać się o uszczerbki estetyczne przez wiele, wiele lat.
Poznaj – Drewnex – twój partner w ogrzewaniu domu
Opcji pokrycia ścian jest naprawdę dużo, a producenci prześcigają się w wymyślaniu nowych możliwości, gwarantując przy tym trwałość i bezpieczeństwo, które, nie ma co ukrywać, powinny grać istotną rolę w aranżacji wnętrza. Przecież nikt nie chce wymieniać popękanej płytki z przeceny – „producent mówił, że jest mrozoodporna…” Przez kupnem warto sprawdzić wszelkie atesty i prowadzone badania nad produktem – bez względu na to czy wybieramy tynki mineralne do wykończenia ściany pod farbę czy pokrycie winylowe, a nawet farby tablicowe. Powodzenia!