Jak ochronić psiaka przed pchłami?
Wiosna to nie tylko czas wzmożonych spacerów i relaksu na świeżym powietrzu, ale także moment, kiedy psiaki atakowane są przez pasożyty zewnętrzne, m.in. pchły. W zeszłym roku mocny dały się Twojemu pupilowi we znaki? A może doszły Cię słuchy, że w okolicy już kilka czworonogów je „złapało”? Nie pozwól, żeby i Twój ukochany pies cierpiał z ich powodu i dowiedź się jak go przed nimi chronić.
Co musisz wiedzieć o pchłach?
Pchły to niewielkie owady (osiągają niewiele ponad 5 mm), które obok kleszczy są najczęściej atakującymi pasożytami. Posiadają aparaty kłująco-ssące (służące do pożywiania się krwią) i choć nie mają skrzydeł to całkiem nieźle skaczą, dzięki czemu bez problemu poruszają się po całym psim ciele. Przeważnie mają kolor brunatno-brązowy przez co doskonale maskują się na tle psiej sierści i po pobieżnej kontroli mogą być niewidoczne. Czy są groźne dla zdrowia psiaków? Jak najbardziej. Wielu opiekunów myśli, że pojawienie się pcheł może „jedynie” powodować u czworonogów uporczywe swędzenie. Nic bardziej mylnego. Pchły mogą być także nosicielami tasiemców (w tym tych niebezpiecznych dla zdrowia ludzi) oraz powodować zapalenie skóry, które wymaga kosztownego leczenia.
Czego unikać, aby zapobiegać pchłom?
Kluczowe znaczenie w ochronie przeciw pchłami ma wybór miejsca spacerów. Jak ognia należy unikać ruin opuszczonych budynków i nieużytków. Dlaczego? Pchły uwielbiają ciepło, a we wspomnianych miejscach mogą się rozmnażać nawet w czasie siarczystych mrozów. Nie zapuszczaj się też w okolice śmietników czy dzikich wysypisk, na których mogą znajdować się fragmenty materiałów lub dywanów, których zakamarki są idealnym miejscem dla tych pasożytów. Lubisz spacery w większym psim gronie? Wyprawiaj się na nie tylko ze zwierzakami, które znasz i w przypadku których masz pewność, że są starannie pielęgnowane i kontrolowane przez swoich opiekunów. Nie pozwalaj, żeby Twój pupil bawił się z bezdomnymi psami i kotami – mogą być one potencjalnymi nosicielami pcheł.
Jakie preparaty przeciwpchelne kupować?
Obowiązkiem każdego właściciela jest kontrolowanie psiego futerka, ale nawet spacery w najbezpieczniejszych miejscach i regularne kąpiele nie dają gwarancji, że psiak wróci bez „lokatora”. W tym przypadku konieczne jest wyposażenie go w preparaty przeciwpchelne. Co znajdziesz w sklepach zoologicznych? Największą popularnością cieszą się obroże, m.in. https://www.naszezoo.pl/pl/p/Bayer-Obroza-kiltix-dla-duzych-psow-70-cm/5776, które zapewniają ochronę przez kilka miesięcy i dodatkowo mają działanie przeciwkleszczowe. Oprócz nich dostępne są też krople (aplikowane bezpośrednio na skórę za pomocą pipety) oraz tabletki.