Jak rozmawiać z partnerem o finansach
Mieszkacie razem, może nawet planujecie ślub lecz ciągle jeszcze nie ustaliliście wspólnego stanowiska na temat zarządzania domowym budżetem? Jeśli myślicie o wspólnej przyszłości, warto podjąć ten niekiedy drażliwy temat.
Pieniądze często są przyczyną konfliktów nawet wśród najbliższych sobie osób. Dlatego właśnie zanim zamieszkasz ze swoim partnerem albo zdecydujesz się na ślub, warto ustalić z góry, w jaki sposób będziecie zarządzać wspólnymi wydatkami.
Ustalaj jasne zasady od początku
Kredyty gotówkowe, kredyty samochodowe, pożyczki z karty – te wszystkie zobowiązania partnerzy powinni albo spłacić przed przystąpieniem do wspólnoty majątkowej, albo jasno ustalić, w jakim zakresie będą one miały wpływ na wydatki tej drugiej strony. Przykładowo, sytuacja, w której kredyty gotówkowe jednego z partnerów zaburzają płynność finansową obojga i także od tej drugiej strony wymagają mocniejszego zaciśnięcia pasa, może okazać się potencjalnym źródłem niezadowolenia i konfliktu. Dlatego, zanim podejmiecie decyzję o wspólnych finansach, zastanówcie się dobrze w jakim zakresie każde z was będzie odpowiedzialne za decyzje finansowe tej drugiej strony – a szczególnie te decyzje, które podjęła jeszcze przed przystąpieniem do związku.
Wspólne kredyty? Tak, ale…
Oczywiście, w życiu lepiej pozostawać optymistą i szczególnie w sprawach uczuć warto wierzyć w związek do grobowej deski. Jednak nawet jeśli planujecie wspólną przyszłość, ale jeszcze nie macie wspólnoty majątkowej (na przykład potwierdzonej ślubem cywilnym), warto dokładnie omówić strategię postępowania na wypadek kryzysowych sytuacji. Chcecie zaciągnąć wspólne zobowiązania takie, jak kredyty gotówkowe albo może nawet kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub domu? Szczególnie, jeśli w dokumentach tylko jedna strona będzie widniała jako kredytobiorca albo właściciel mieszkania, warto aby druga strona zatroszczyła się o swoje interesy. Przypadki, gdy ex-partner odmawia dalszego dokładania się do raty bądź też odmawia byłemu partnerowi prawa do mieszkania w domu, niestety wcale nie należą do rzadkości.
Wspólne finanse czy osobne konto?
Wspólne kredyty gotówkowe albo hipoteczne to nie jedyna drażliwa kwestia. Wiele par ma także problem, szczególnie na początku związku, z określeniem ogólnego podejścia do wspólnych finansów. Czy lepiej mieć jedno konto, czy może dwa osobne? A może jedno konto na wspólne wydatki oraz dodatkowe dwa osobne rachunki rozliczeniowe? Każe z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Romantycy często podnoszą argument zaufania, którego wyrazem ma być wspólne konto w banku. Pragmatycy zaś wskazują, że nie zawsze partner musi mieć natychmiastowy dostęp do wszelkich informacji o wydatkach tej drugiej strony. Poza tym, osobne konta bardzo ułatwiają szybkie podejmowanie decyzji oraz kupowanie ukochanej lub ukochanemu prezentów- niespodzianek.