Naprawa z autocasco – serwis czy kosztorys?
Dzięki polisie autocasco możemy liczyć na odszkodowanie, gdy nasz samochód zostanie uszkodzony. Zwykła kolizja, stłuczka czy akty wandalizmu – jeżeli nie mamy co liczyć na odszkodowanie z OC sprawcy, to pozostaje nam tylko autocasco, o ile je wcześniej wykupiliśmy. Możemy wtedy wybrać wariant naprawy szkody – serwisowy lub kosztorysowy. Tylko który z nich jest korzystniejszy?
Autocasco – naprawa bezgotówkowa
Oba warianty likwidacji szkody z polisy autocasco różnią się od siebie diametralnie. W przypadku naprawy serwisowej (bezgotówkowej) nasz samochód zostanie przetransportowany do warsztatu (w przypadku droższych polis AC będzie to autoryzowana stacji obsługi), gdzie zostanie on naprawiony. Nie dostaniemy żadnych pieniędzy na naprawę, gdyż ubezpieczyciel pokryje koszty szkody i robocizny wystawione na fakturze przez warsztat. My – jako właściciel samochodu – czekamy na telefon informujący nas o dokonanej naprawie i możliwym terminie odbioru pojazdu.
Wariant serwisowy jest bardzo wygodny. Nie musimy bowiem szukać dobrych mechaników – towarzystwo ubezpieczeniowe samo zajmie się naprawą uszkodzonego samochodu. Jeżeli mamy nowy i/lub drogi samochód, do którego części zamienne nie są tanie, a może nawet i trudno dostępne, to decydujmy się jedynie na taką naprawę. To najkorzystniejszy wariant autocasco wg Ubezpieczamy Auto – bezpłatnej porównywarki ubezpieczeń OC/AC online. Oszczędzi nam to mnóstwo czasu i nerwów, a w przypadku naprawy w ASO na częściach oryginalnych dodatkowo utrzyma gwarancję na nasz nowy samochód.
Autocasco – naprawa gotówkowa
W przypadku kosztorysu sprawa wygląda zupełnie inaczej. Rzeczoznawca ocenia wartość powstałej szkody i proponuje nam kwotę odszkodowania. Jeżeli jest ona satysfakcjonująca, możemy przyjąć wypłatę. Kiedy jednak to zrobimy, to sami musimy poszukać solidnych fachowców i to najlepiej w dobrej cenie.
Wariant kosztorysowy autocasco może się opłacić w przypadku starszych pojazdów, w przypadku których nie zależy nam tak bardzo np. na oryginalnych częściach. Tym bardziej, jeżeli mamy zaufanego mechanika, który naprawi samochód tanio i solidnie. Może się nawet okazać, że na szkodzie “zarobimy” niemałą sumkę, jeżeli koszty naprawy “po znajomości” będą znacznie niższe, niż zakładał ubezpieczyciel.
Jednak każdy kij ma dwa końce. W przypadku kosztorysu może się okazać, że wypłaconych pieniędzy nie starczy na naprawę. Błąd rzeczoznawcy czy celowe zaniżenie odszkodowania – nie ma to większego znaczenia, gdyż i tak będziemy zmuszeni dołożyć do remontu własnego samochodu. Właśnie dlatego posiadając drogi model nie warto ryzykować wybierając wariant kosztorysowy – może nas to bowiem wiele kosztować.
Podsumowanie
Naprawa samochodu z polisy autocasco powinna odbyć się bez stresu i dodatkowych problemów. Te mogą nas jednak napotkać, gdy wybierzemy naprawę na kosztorys, który będzie niedoszacowany. Musimy jednak pamiętać, że tylko niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiają wybór wariantu odszkodowania po wyrządzonej szkodzie. W większości przypadków musimy się na nie zdecydować przed zakupem polisy.
Fakt, iż autocasco z naprawą serwisową jest droższe nie jest przypadkiem – mamy wtedy 100% pewność, że nasz samochód zostanie naprawiony należycie i bez dodatkowych nakładów finansowych z naszej strony.