Co pokrywa OC sprawcy wypadku? Poradnik dla kierowców
OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, które chroni kierowców przed finansowymi skutkami zdarzeń drogowych. Jeśli staniesz się ofiarą kolizji drogowej, to nie sprawca, a towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci Ci należne odszkodowanie. Chcesz wiedzieć co jeszcze możesz sfinansować z OC sprawcy? Podpowiadamy.
Wypłata odszkodowania z polisy OC sprawcy kojarzy się głównie z naprawą pojazdu osoby poszkodowanej.
Wbrew pozorom naprawa pojazdu, który ucierpiał w kolizji drogowej nie jest jedynym kosztem, jaki możesz pokryć z ubezpieczenia OC sprawcy. Winowajca jest również zobligowany do naprawienia czy zrekompensowania innych strat lub też wydatków, które zaistniały w związku z kolizją.
Holowanie auta i samochód zastępczy
Polisę OC sprawcy możesz obciążyć kosztem holowania swojego auta czy kosztem wynajęcia samochodu zastępczego. To jednak nie wszystko. Oprócz powyższych możesz domagać się także zwrotu wydatków za postój pojazdu na parkingu płatnym, zwrotu pieniędzy za wykonanie obowiązkowego badania technicznego czy wyrównania utraty wartości handlowej pojazdu, wynikającej z udziału w zdarzeniu i późniejszej naprawie.
Jeśli na skutek kolizji uległo zniszczeniu Twoje mienie, np. zegarek czy telefon komórkowy możesz wnioskować o zwrot pieniędzy, które umożliwią Ci naprawę lub zakup nowych dóbr.
Uwaga – w tym przypadku – w myśl zapisów ustawy – wyłączeniu ulega odpowiedzialność za szkody polegające na utracie gotówki, biżuterii, papierów wartościowych, wszelkich rodzajów dokumentów oraz zbiorów filatelistycznych, numizmatycznych i podobnych.
Pamiętaj, że wszystkie zgłoszone ubezpieczycielowi roszczenia powinny być celowe i rzetelnie uzasadnione.
Co oprócz odszkodowania?
Mało kto wie o tym, że osoba poszkodowana w wypadku (lub też jej rodzina) może oczekiwać od sprawcy kolizji zadośćuczynienia. Podczas gdy celem wypłaty odszkodowania jest pokrycie wszelkich materialnych szkód, celem zadośćuczynienia jest przede wszystkim kompensacja doznanych przez poszkodowanego krzywd.
Zadośćuczynienie od sprawcy kolizji
Celem zadośćuczynienia jest rekompensata fizycznych, psychicznych oraz moralnych cierpień, z jakimi musiała się borykać osoba poszkodowana. Jeśli na skutek zdarzenia osoba poszkodowana doznała znacznego uszczerbku na zdrowiu (np. stała się inwalidą) nie ulega wątpliwościom, że jej cierpienie będzie wręcz ogromne. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że jest to uszczerbek trwały, który znacząco wpływie na przyszłe życie zawodowe, a nierzadko również prywatne poszkodowanego.
Kwota zadośćuczynienia zależy głównie od takich czynników jak: ból fizyczny, cierpienie psychiczne, krzywda moralna, przebyte zabiegi i operacje, rozmiar kalectwa oraz jego trwałość, wpływ trwałego uszczerbku na zdrowiu na życie osobiste i społeczne. Wysokość świadczenia zależy również od wieku i płci poszkodowanego oraz perspektyw na przyszłość.
Osoba poszkodowana w wyniku zdarzenia drogowego może domagać się także wypłaty renty z polisy OC sprawcy. Celem wypłaty takiego świadczenia jest wyrównanie osobie poszkodowanej w wypadku drogowym długotrwałego uszczerbku majątkowego, będącego skutkiem zdarzenia.