Budowanie ścianki działowej z płyt gispowych
Duży pokój z wieloma oknami często w łatwy sposób można podzielić na 2 mniejsze. Przed rozpoczęciem remontu trzeba przede wszystkim zadbać o to, aby w obu pomieszczeniach był dostęp do niezbędnych mediów, czyli ogrzewania, prądu oraz najczęściej również internetu i kablówki. Podczas podziału pokoju trzeba też zaplanować nowe wejścia do nich.
Oczywiście najprostszym rozwiązaniem jest po prostu wstawienie drzwi w ściance działowej, którą zamierzamy postawić. W takiej sytuacji jednak jedno z pomieszczeń będzie „przechodnie”, co może stanowić problem. Jeśli to możliwe, to lepiej przemyśleć projekt tak, aby oba pokoje miały osobne wejścia z korytarza.
Dobór materiałów
Przed rozpoczęciem pracy trzeba wybrać odpowiedni rodzaj płyt gipsowych. Jeśli w pomieszczeniu będzie panować wysoka wilgotność, to warto wybrać płyty odporne na działanie pary wodnej. Aby zapewnić stabilność konstrukcji trzeba także przemyśleć wybór odpowiedniej szerokości profili a także liczbę warstw płyt (ściana o podwójnym opłytowaniu z każdej strony jest stabilniejsza niż z pojedynczą okładziną). Zależnie od wysokości i długości ściany trzeba zakupić odpowiednią ilość profili C oraz U. Trzeba też pamiętać, że okolice drzwi powinny być wykonane ze specjalnych wzmocnionych profili UA.
Montaż płyt gipsowych
Po przycięciu profili na wymiar budowanej ściany należy użyć taśmy uszczelniającej, która zwiększy izolację akustyczną. Kolejnym krokiem jest montaż tak przygotowanych profili przy użyciu kołków szybkiego montażu. Po zamocowaniu wszystkich elementów całość konstrukcji należy wypoziomować. Przygotowane płyty należy przed przykręceniem fazować na ich krótszych krawędziach pod kątek 45 stopni. Płyty montujemy za pomocą blachowkrętów tylko do profili C. Ważne jest pozostawienie niewielkiej szczeliny zarówno na dole, jak i przy suficie. Po przykręceniu wszystkich płyt z jednej strony wolną przestrzeń wypełniamy materiałem izolacyjnym np. watą szklaną. Kolejny etap to przykręcenie płyt z drugiej strony ściany. Ostatnią częścią pracy jest spoinowanie połączeń. Tak zbudowana ściana jest gotowa do wykończenia farbą, tapetą lub innymi materiałami.
„Płyty gipsowe zapewniają dźwiękoszczelność oraz prawidłową cyrkulację pary wodnej z powietrza, co korzystnie wpływa na warunki panujące w pomieszczeniach. Dzięki nim ścianki działowe prezentują się bardzo estetyczne i pozostają niezwykle proste w montażu.” – jak czytamy na stronie hurtowni budowlanej ekodomdg.sklep.pl, gdzie znajdziemy materiały na ścianki działowe.