5 produktów dla MSP, o których nie słyszał przeciętny przedsiębiorca
Na rynku dostępne są różne produkty dla małych i średnich firm, o istnieniu których przedsiębiorcy zwykle nie wiedzą, a które w znaczny sposób mogą ułatwić prowadzenie biznesu. Przedstawiamy m.in., co zrobić, gdy nie możemy skorzystać z leasingu, chcemy skonsolidować kredyty lub przenieść je do innego banku.
Otwarta linia leasingowa
Zdarza się, że przedsiębiorcy nie chcą lub nie mogą zdecydować się na wymianę całego sprzętu firmowego na raz i robią to w pewnych odstępach czasu. Jeśli finansują to leasingiem, za każdym razem muszą składać nowe wnioski, dokumenty, etc. Można jednak uzyskać linię leasingową o ważności np. 1 roku i w jej ramach zostanie przyznany indywidualny limit.
– Po ustaleniu limitu, firma może kupować różnego typu środki do jego wysokości i nie musi za każdym razem składać nowych dokumentów, oprócz tych dotyczących kupowanych przedmiotów, jak np. faktura pro-forma – tłumaczy Paweł Mazur z ANG Biznes. – Oczywiście, za niewykorzystany limit nie są naliczane dodatkowe koszty, ponad te związane z jego uruchomieniem.
Kredyt inwestycyjny z gwarancja BGK
Kredyt inwestycyjny na zakup środków trwałych zabezpieczony gwarancją BGK, to przede wszystkim produkt dla firm, które z różnych przyczyn nie chcą lub nie mogą skorzystać z leasingu, a z drugiej strony pragną uniknąć utrudniania sobie możliwości sprzedaży środków kupionych z kredytu. Można nim sfinansować zakup środków trwałych (z wyłączeniem nieruchomości), ale środki te nie będą przedmiotem zabezpieczenia. Bank zabezpieczy spłatę gwarancją BGK, a raty można rozłożyć na okres do 60 miesięcy.
Kredyt konsolidujący dług prywatny i firmowy
Powszechnie uważa się, że konsolidowanie kredytów firmowych i osobistych w jeden kredyt jest niemożliwe. Jednak przedsiębiorcy powinni dobrze zapoznać się z dostępnymi na rynku opcjami, ponieważ, jak sprawdzili eksperci z ANG Biznes, są banki, które w swojej ofercie mają kredyt konsolidacyjny dla firm. Umożliwia on skonsolidowanie różnych produktów firmowych oraz dodanie do nich produktów detalicznych. Okres spłaty można rozciągnąć nawet do 20 lat.
Zmiana banku i podwyższenie kwoty kredytu
Na rynku można znaleźć także produkt, który umożliwia przeniesienie kredytu do innego banku bez badania zdolności kredytowej, czyli okazywania dokumentów finansowych.
– Jedynym warunkiem przy tym produkcie jest prawidłowa obsługa kredytu, który przedsiębiorca chce przenieść oraz posiadanie pozytywnej oceny w bazie BIK. Przenoszoną kwotę można nieznacznie podwyższyć. Kwota przenoszonego kredytu po podwyższeniu nie może jednak przekroczyć 1 mln zł – dodaje Paweł Mazur.
Kredyt na PIT nawet przy stratach w firmie
Kredyt na PIT zaprojektowano, aby ułatwić przedsiębiorcy zachowanie płynności w okresie, na który przypada termin płatności podatku rocznego. Co ważne, firma nie musi wykazać dochodu, bank zaakceptuje nawet stratę na działalności gospodarczej. Zdolność kredytowa obliczana zostanie jako część obrotu rocznego firmy. Ponieważ jest to produkt skierowany do niewielkich biznesów, jego kwota nie przekracza 60 tys. zł.