Jak dobrać odpowiednie kalosze ochronne?
By dokonać odpowiedniego wyboru i zapewnić należytą ochronę i komfort pracy swojej załodze, pracodawca musi ocenić, jakie rodzaje obuwia są niezbędne w jego przedsiębiorstwie. Może wybierać pomiędzy:
– Obuwiem ochronnym z podnoskami, gdy występuje zagrożenie zmiażdżenia lub uderzenia spadającymi przedmiotami.
– Obuwiem z podeszwą antypoślizgową, w przypadku zagrożenia poślizgnięciem się i przewróceniem na śliskiej powierzchni.
– Obuwiem z poduszkami chroniącymi kostkę (buty z wysoką cholewką) gdy występuje niebezpieczeństwo uderzenia w nogi lub kostki.
– Obuwiem chroniącym przed substancjami chemicznymi.
– Obuwiem antyelektrostatycznym w strefach zagrożonych wybuchem.
– Obuwiem termoizolującym używanym w wysokich lub niskich temperaturach.
– Obuwiem niepalnym używanym w warunkach promieniowania cieplnego, czy powstawania gorących odprysków.
Po ocenie rodzajów ryzyka, należy przystąpić do doboru rodzajów obuwia, by ochrona nie kolidowała z efektywnym pełnieniem obowiązków, np. kalosze ochronią kostkę i łydkę, ale nie przydadzą się pracownikowi, który często wchodzi i schodzi po drabinie. Izolują od wilgoci, ale podczas długotrwałego użytkowania powodują dyskomfort i nadmierne pocenie stóp, przez brak dopływu powietrza. Struktura podeszwy ochroni przed poślizgnięciem np. na grząskim terenie budowy, a także ochroni przed przebiciem. Należy jednak pamiętać, że w warunkach wilgotnych, ale przy niskiej temperaturze należy zapewnić pracownikowi kalosze w odpowiednim rozmiarze, umożliwiającym założenie grubych skarpet. Pracodawca powinien wybrać zatem odpowiednio do stanowiska pracy:
– półbuty,
– trzewiki,
– sandały,
– buty do kolan,
– lub buty z przedłużoną cholewką.
Jakie normy powinno spełniać dobre obuwie?
Każde obuwie powinno być czytelnie i trwale oznaczone. Ponadto musi posiadać instrukcję obsługi i konserwacji, a pracodawca powinien przeszkolić załogę w związku z odpowiednim użytkowaniem i utrzymaniem obuwia w należytej kondycji i czystości. Każdy produkt powinien posiadać następujące oznaczenia:
– certyfikat CE,
– rozmiar,
– znak firmowy,
– numer odpowiedniej normy,
– datę produkcji,
– oznaczenie producenta,
– kraj producenta,
Ponadto obuwie powinno posiadać oznakowanie odpowiedniej kategorii dotyczącej stopnia ochrony, odpowiednio:
– litera S – oznacza bezpieczne obuwie (z ang. safety), o najwyższym stopniu ochrony,
– litera P- oznacza obuwie ochronne (z ang. protective), o średnim stopniu ochrony,
– Litera O- oznacza obuwie zawodowe, inaczej robocze ( z ang. occupational), używane w warunkach nie zagrażających zmiażdżeniem stopy, a wymagających ochrony przed wypadkami i innymi urazami.
Szeroka gama wysokiej jakości obuwia ochronnego i roboczego jest dostępna na stronie: http://www.narzedziak24.pl/ochrona-bezpieczenstwo/buty-robocze/kalosze.html