Czy łazienka może być ekologiczna?
Rzecz jasna, najprostszym elementem definicji takiej łazienki może być oszczędzanie wody i używanie kosmetyków oraz środków czystości szybko dających się utylizować.
Z ekologią mogą się nam kojarzyć naturalne materiały wykorzystywane do urządzania łazienek, choćby drewno, wiklina lub kamień. Ale jaki te materiały mają wpływ na czystość środowiska. Na pewno wpływ na czystość środowiska może mieć rodzaj ogrzewania domu i jednocześnie łazienki – w tym aspekcie można polecić do łazienek elektryczne ogrzewanie podłogowe, które nie wymaga korzystania z żadnej lokalnej kotłowni.
Ekologiczny może być wygląd łazienki, nawiązujący wystrojem do harmonii z naturą, czyli w myśl filozofii wellness. Wtedy łazienka jest miejscem do rekreacji, rozluźnienia się. Tworzenie atmosfery harmonii z naturą może w tym wypadku sprowadzać się do subtelnego designe’u bez krzykliwych elementów, wprowadzanie elementów widokowych, choćby obrazów o tematyce przyrodniczej, glazury układającej się w konkretną grafikę, a także podłogi (dzięki na efektowi 3D) imitującej strumień górski lub trawę.
Zdecydowanie ekologiczny klimat mają łazienki urządzone z drewna, z drewnianą dużą balią zamiast wanny. Coraz częściej w domkach jednorodzinnych do łazienki przylega sauna lub typowa rosyjska bania. Uzupełnieniem klimatu wellness może być odpowiednia muzyka.
Mimo to, by mieć poczucie, że nasza łazienka funkcjonuje naprawdę ekologicznie warto jest skupić się na oszczędzaniu wody i środkach, które nie zanieczyszczają środowiska naturalnego. Odpowiednie mydła, płyny i żele są dostępne w sklepach i u producentów, natomiast wodę oszczędzać możemy na różne sposoby, choćby zużywając jej mniej w przerwach między myciem zakręcając kran.
Są jednak urządzenia łazienkowe, które z powodzeniem robią to za nas – rzecz jasna idzie tu o odpowiednio skonstruowane baterie. Mogą to być na przykład baterie samozamykające się typu press, zawory pisuarowe ciśnieniowe połączone z fotokmórką, czy krany czasowe. Warto zapoznać się z ofertą sklepów, gdzie w przystępnej cenie dostaniemy polski stelaż podtynkowy, dzięki czemu zmniejszymy zużycie wody.
Można tu również polecić automatyczny radarowy i termiczny system spłukiwania pisuarów, który spłukuje tylko 1 litrem wody, wtedy, kiedy z niego się korzysta.
Ekologia to również unikanie zanieczyszczeń i brudu na miejscu. Jednym z podstawowych problemów związanych z czystością łazienek jest osadzanie się kamienia pod kołnierzem sedesu – i na to wynaleziono sposób pod postacią szkliwionych kołnierzy utrudniających osadzanie się kamienia.
Wynalazków związanych z ekologiczną funkcją łazienek jest coraz więcej – nadal nowością może być pisuar bezwodny, albo skomputeryzowane baterie. Mimo to pierwszym krokiem w kierunku oszczędzania wody może być po prostu dobry perlator.