Na solidnych podstawach – Dom Ronalda McDonalda
Na świecie działa ich już ponad 350. W Polsce pierwszy zostanie otwarty 14 października. Dom Ronalda McDonalda, bo o nim mowa, to wysokiej jakości hotel usytuowany przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie Prokocimiu. Będą w nim, za darmo, mieszkać rodzice hospitalizowanych dzieci. „Dom poza Domem” stwarza rodzinom idealne warunki pobytowe. Komfort i ciepło zapewnią m.in. nowoczesne wykładziny.
Jedyne takie miejsce
Dom dla rodzin pacjentów onkologicznych jest jednym z najważniejszych programów Fundacji Ronalda McDonalda. Jego budowa rozpoczęła się we wrześniu 2014 roku. Bezpłatny, wyjątkowy hotel jest zlokalizowany zaledwie 50 m od szpitala, w malowniczym ogrodzie. Tak, by bliskość rodziców pomagała w leczeniu ich pociech. Dwukondygnacyjny obiekt liczy 1253 m kw. powierzchni użytkowej. Do dyspozycji gości już wkrótce oddanych zostanie 20 pokoi z łazienkami oraz częściami wspólnymi – salonem, kuchnią, jadalnią, pralnią. Dzięki wsparciu partnerów i donatorów już dziś na przybycie pierwszych rodzin czekają pomieszczenia, w których zadbano o najdrobniejsze szczegóły. – Nasz Dom to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce. To obiekt modelowy, który będzie mógł być wzorem do naśladowania dla wielu podobnych miejsc – mówi Katarzyna Nowakowska, dyrektor wykonawczy Fundacji Ronalda McDonalda. – Do jego budowy, wykończenia i wyposażenia wykorzystaliśmy najwyższej jakości materiały. Nie wyobrażaliśmy sobie, by kładąc wysokiej klasy wykładziny korzystać z niesprawdzonej chemii podłogowej. Tym bardzie ucieszył nas fakt, że do grona partnerów dołączyła firma UZIN – dodaje.
Dbałość o detal
Henryk Wagner, prezes firmy Wapol Wykładziny Obiektowe, która dostarczała i montowała w domu wszystkie wykładziny, szczególnie zapamiętał wyjątkową dbałość inwestora o detale i końcowy efekt. – Tutaj nic nie było na pół gwizdka. Wszystkie produkty, które dostarczaliśmy na budowę musiały być najwyższej jakości. Od początku mieliśmy świadomość, że przygotowujemy komfortowe i funkcjonalne miejsce, które ma zastąpić ludziom dom w tak trudnych chwilach – pointuje. – Koncern UZIN od lat wspiera działania mające na celu ochronę środowiska naturalnego. Dokładamy wszelkim starań, by dostarczane przez nas masy, kleje i lakiery spełniały najbardziej wyśrubowane standardy. Leży nam na sercu zdrowie ludzkie. Dlatego też bez wahania przekazaliśmy Fundacji Ronalda McDonalda najwyższej jakości ekologiczną chemię podłogową – mówi Grzegorz Popik, prezes firmy UZIN Polska, która sponsorowała produkty do przygotowania podłoża i montażu wykładzin.
Na dobrym gruncie
Prace związane z przygotowaniem podłoża i montażem wykładzin trwały blisko dwa miesiące. W tym czasie zamontowano ponad 1000 m kw. podłóg, a także listwy i profile schodowe. – Bardzo łatwo jest popełnić błąd przy przygotowaniu podłoża. To pod względem technicznym jeden z najtrudniejszych etapów naszej pracy – mówi Henryk Wagner. – Do zagruntowania powierzchni wykorzystaliśmy koncentrat UZIN PE 260. Postawiliśmy także na sprawdzoną i bezkonkurencyjną masę niwelującą do reparacji i wyrównania – dodaje. – Z uwagi na to, że należało wylewać większe grubości na podłogi ogrzewane, zastosowaliśmy masę UZIN NC 170 Level Star. Zapewnia idealnie gładką powierzchnię i łatwe nakładanie kleju. To także produkt ekonomiczny – mamy gwarancję mniejszego zużycia, nawet do 10 procent – dodaje. Do miejscowego szpachlowania i wyrównania powierzchni została wykorzystana masa naprawcza UZIN NC 182 New. Jej drobne ziarno sprawia, że podłoże nie odbija się na cienkich wykładzinach, a krótki czas schnięcia usprawnia prace.
Ciepło i komfort
W korytarzach i częściach wspólnych została położona wykładzina firmy DICKSON. Łączy ona w sobie wytrzymałość winylu z niezwykle estetycznym wyglądem i teksturą tradycyjnego dywanu. Jest bardzo mocna, łatwo się ją myje i trudno ją zniszczyć. – Jej struktura z plecioną stroną wierzchnią wymaga jednak zastosowania kleju do zadań specjalnych. Postawiliśmy na UZIN KE 2000S – klej dyspersyjny o podwyższonej sile połączenia. Za jego użyciem przemawiała także wysoka wydajność, wytrzymałość i długi czas otwarty – wylicza Henryk Wagner. We wszystkich pokojach zostały położone miękkie i miłe płytki dywanowe SHAW. Do ich montażu wykorzystano antypoślizgową dyspersję UZIN U 1000. Płyn zapobiega przesuwaniu się płytek i umożliwia ewentualną wymianę jednego elementu.
Dzięki ofiarnej pracy całego zespołu firmy wykończeniowej prace podłogowe przebiegły bardzo sprawnie. Aktualnie trwają ostatnie przygotowania do wielkiego otwarcia. Wykwalifikowana kadra oraz wolontariusze są już gotowi do przyjęcia pierwszych rodzin, które w tym miejscu znajdą wsparcie i ciepło Domu poza domem. Bo najważniejsze to aby w czasie choroby dziecka rodzina mogła być razem.