HobbyKultura i sztukaRozrywka

Już 19 czerwca startuje kolejna, ósma edycja międzynarodowego Festiwalu Wysokich Temperatur

Już 19 czerwca startuje kolejna, ósma edycja międzynarodowego Festiwalu Wysokich Temperatur, który organizowany jest przez Festiwalu Wysokich Temperatur. Jest to jedyna w Polsce otwarta impreza artystyczna, podczas której twórcy – mistrzowie pracy z ogniem dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z publicznością, prezentując swoją pracę „od kuchni”. Podczas tegorocznej edycji, która odbywa się pod hasłem „Nie ma sztuki bez ognia”, będzie można uczestniczyć w pokazach, warsztatach oraz wystawach, w ramach których swoją twórczość oraz umiejętności zaprezentują wybitni artyści z całego świata.
 
PROGRAM
SEKCJA: METAL

Podczas tegorocznej edycji można będzie uczestniczyć w pokazach, warsztatach oraz wystawach, w ramach których swoją twórczość oraz umiejętności zaprezentują tacy artyści jak: Michał Staszczak, Andy Griffiths, James Wade i Markos Georgilakis. Marcin Klich przypomni z kolei jak wygląda tradycyjne kowalstwo artystyczne, a Dariusz Kik podejmie we Wrocławiu pierwszą w Polsce próbę odlewu dużej żeliwnej formy przy użyciu własnoręcznie zbudowanego pieca z gliny. Dla uczestników Festiwalu przygotowana została również bogata oferta otwartych warsztatów, w ramach których każdy będzie mógł m.in. stworzyć własną rzeźbę z aluminium pod czujnym okiem Anny i Huberta Bujaków czy razem z Maciejem Nadolskim uczestniczyć w procesie odlewania metali kolorowych. Możliwe będzie również wykonanie płaskorzeźby z żeliwa (tzw. scratchblocki) – nad czym czuwał będzie Rick Batten. Przed Festiwalem odbędą się warsztaty tworzenia rzeźb dla studentów ASP o temacie „Mit Pandory” – prace te zostaną odlane podczas trwania imprezy. Tradycyjnie też odbędą się prowadzone przez Wojciecha Małka otwarte warsztaty „Talizmany z brązu”, podczas których będzie można własnoręcznie wykonać małe obiekty rzeźbiarskie.
Program: http://goo.gl/iD1Dl3

SEKCJA: CERAMIKA

W ramach tegorocznej edycji FWT ceramicy zaprezentują serię interesujących pokazów, które skupione będą na prezentacji różnorodnych typów pieca. Będzie zatem można zobaczyć jak wygląda i na jakich zasadach działa wykonany ze szkła piec butelkowy, piec raku, zaadoptowany do wypału ceramiki piec rakietowy czy też tradycyjny piec jamowy. W herbaciarni Czajownia będzie można obejrzeć wystawę ceramiki do herbaty autorstwa Miroslawy Randovej, Petra Novaka, Andrzeja Bero i Grzegorza Ośródki. Weronika Lucińska z projektem Between Elements wypali piec na wodzie, a Michał Podleśny zmierzy się z żywiołem powietrza realizując autorski projekt pt. Latający Piec. Swoje umiejętności zaprezentują także Mateusz Grobelny i Michał Puszczyński, którzy przy użyciu spektakularnego pieca krzemowego zaprezentują nam Architekturę Ognia. Wszyscy goście Festiwalu będą mogli również uczestniczyć w charytatywnej akcji Empty Bowls/Puste miski, w konkursie na czarkę do herbaty, pokazach druku 3D w glinie oraz w licznych prezentacjach, wystawach i warsztatach, takich jak: toczenie na kole garncarskim pod okiem Leriego Papidze, Mikro Raku czy Ceramiczna Olimpiada.
Program: http://goo.gl/tyjFJZ

SEKCJA: SZKŁO 

Tegoroczne pokazy i warsztaty z pewnością ucieszą wszystkich entuzjastów designu i sztuki szkła. Peter Novotny i Martin Stefanek – mistrzowie szklarskich technik hutniczych – przedstawią metody formowania i zdobienia szkła na gorąco. Włodzimierz Grzybowski razem z Kamilą Mróz omówią i zademonstrują metody gięcia szklanych rur, w technologii lamp wyładowczych, zwanych popularnie neonami. Uczestnicy Festiwalu będą mogli spróbować metod zdobienia i kształtowania szkła w technikach z użyciem pieców elektrycznych – fusingu i slumpingu – na warsztatach pt. Szkło Kontrolowane, które poprowadzą Ryszard Więckowski i Kalina Bańka. W działaniach wspierać ich będą Studenci Pracowni Szkła w Architekturze, którzy zaprezentują proces tworzenia witraża klasycznego. Zapraszamy także do udziału w warsztatach projektowania naczynia ze szkła – Fast Design, autorstwa Beaty Mak-Soboty, gdzie będzie można spróbować swoich sił jako projektant dekoracyjnej formy użytkowej i przekonać się, na czym polega praca w obszarze designu. Najlepszy projekt zostanie zrealizowany podczas pokazów w hucie szkła. Ponadto kilka atrakcji, które ukazują potencjał szklanego tworzywa, także w technikach bez użycia wysokich temperatur: Małgorzata Dajewska zademonstruje w jakich procesach powstają jej szklane rzeźby. Odbędą się warsztaty zdobienia szkła re/up/cycling, techniką piaskowania, oraz trzy wystawy projektów i unikatów, wykonanych przez studentów Katedry Szkła. Namawiamy także do udziału w inicjowanych przez nich wydarzeniach artystycznych.
Program: http://goo.gl/BZ4fy7

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *