Jakie zmiany niesie za sobą elastyczny czas pracy?
14 czerwca sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy, w ramach której okres rozliczeniowy czasu pracy uległ wydłużeniu do roku.
Przyjęte rozwiązanie ma na celu pomoc przedsiębiorcom w uratowaniu jak największej liczby miejsc pracy. Jednocześnie ma to być również recepta na utrzymanie konkurencyjności polskiej gospodarki w czasie spowolnienia gospodarczego.
Omawiane zmiany dotyczą, poza zagadnieniem ruchomego czasu pracy i 12-miesięcznych okresów rozliczeniowych, także zasady wprowadzania przerywanego czasu pracy oraz odpracowywania zwolnień od pracy.
Dlaczego w ramach wprowadzonych zmian zostaje wydłużony okres rozliczeniowy z 4 do 12 miesięcy?
Ma to przede wszystkim na celu umożliwienie przedsiębiorcom dostosowania zapotrzebowania na wykonywaną pracę do bieżących potrzeb. Jak powszechnie wiadomo, działalność wielu firm jest uzależniona od czynników zewnętrznych, stąd też mniejsza produkcja w okresie gorszej koniunktury byłaby równoważona z okresem wysokich zysków z produkcji czy też innej działalności przedsiębiorstwa. Główną korzyścią dla pracowników, wynikającą z tego faktu, jest możliwość wnioskowania o indywidualne skorzystanie z ruchomego czasu pracy, co powinno ułatwić godzenie życia zawodowego z osobistym.
Stosunkowo istotną zmianą jest też fakt odpracowywania zwolnień od pracy udzielonych w związku z koniecznością załatwienia spraw osobistych przez pracownika. Na podstawie nowych regulacji ten ostatni będzie zobowiązany do złożenia pisemnego wniosku o udzielenie czasu wolnego w trakcie pracy, przy czym jego odpracowanie nie będzie już traktowane jako praca w godzinach nadliczbowych. Dotychczas kwestia ta w wielu przypadkach była niejasna i powodowała wątpliwości, zarówno po stronie pracodawcy, jak też pracownika.
Warto dodać, że dzięki najnowszym zmianom w Kodeksie pracy będzie możliwe wprowadzanie różnych godzin rozpoczynania pracy lub też przedziału, w którym pracownik ma rozpocząć pracę. Przy czym, w sytuacji gdy pracownik w danym miesiącu nie miałby obowiązku wykonywania pracy, ma zagwarantowane co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę. Należy jednak pamiętać, że wprowadzenie tego rodzaju rozwiązań powinno być zgłoszone Państwowej Inspekcji Pracy, a dodatkowo nie są one możliwe bez zgody reprezentacji pracowników.
Zmiany, które mają być wprowadzone, sprawdziły się już wcześniej, kiedy to podobne rozwiązania pojawiły się w ustawie antykryzysowej. Ówczesne rozwiązania obowiązywały w okresie: lipiec 2009 – grudzień 2011.
Nowe rozwiązania, jakie pojawiły się w Kodeksie pracy, powodują niekiedy wątpliwości i obawy, zwłaszcza ze strony pracowników. Należy jednak zauważyć, że głównym zamiarem ustawodawcy, który wprowadza te zmiany, jest pomoc przedsiębiorcom w okresie trudnej sytuacji gospodarczej. Ponadto omawiane przepisy gwarantują regularną wypłatę wynagrodzenia pracownikom (niezależnie od miesięcznego przestoju) oraz dobowe i tygodniowe normy odpoczynku. Warto dodać, że już 14 państw w Europie zdecydowało się podjąć podobne działania. W chwili obecnej ów projekt trafi do senatu.
Więcej praktycznych artykułów i najnowszych wiadomości z rynku pracy można znaleźć na: https://www.facebook.com/zielonalinia19524.
Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
http://www.pracodawcyrp.pl/aktualnosci/art,1146,sejm-uchwalil-elastyczny-czas-pracy.html
PR
LA