Inauguracja polskich obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w Maurzycach
W Skansenie w Maurzycach – Muzeum w Łowiczu (woj. łódzkie) obędzie się 8 września ceremonia otwarcia krajowych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa – poinformował PAP Dariusz Bogacz, rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Decyzję o lokalizacji uroczystości podjął minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.
Polska już po raz dwudziesty weźmie udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa. To największe w Europie wydarzenie promujące zabytki. Miejsce inauguracji tegorocznych obchodów EDD jest ściśle związane z hasłem przewodnim wydarzenia, które brzmi: „Tajemnice codzienności”. Hasło ma przywołać spojrzenie na dziedzictwo niematerialne, które jest kwintesencją bycia tu i teraz. Ma również pokazać kreatywność ludzi, wspólnotę kulturową i historyczną. Jak informują organizatorzy, „Tajemnice codzienności” mają zachęcać do ciekawego rozglądania się wokół – odkrywania nieznanego, przywoływania zapomnianego.
Skansen w Maurzycach znajduje się na terenie gminy Zduny, ok.7 km od Łowicza. Historia placówki sięga lat 70. XX w., kiedy opracowano plan koncepcyjny obiektu. Na teren obejmujący ponad 17 ha, przeniesiono do chwili obecnej 39 zabytków architektury reprezentujących XIX- i XX-wieczne budownictwo z obszarów dawnego Księstwa Łowickiego. Wśród prezentowanych obiektów znajduje się 12 chałup, 8 stodół, 4 lamusy, 5 obór, 3 konstrukcje brogowe, strażnica, wiatrak i kuźnia, 3 kapliczki, piec chlebowy oraz zespół sakralny: kościół i dzwonnica. Obiekty przeniesiono z tzw. wsi księżackich, zamieszkałych niegdyś przez grupę etnograficzną zwaną Księżakami Łowickimi lub Łowiczanami. Ziemie dawnego księstwa, dziś określane jako Region Łowicki, obecnie leżą na terenach powiatów łowickiego i skierniewickiego.
W skansenie w Maurzycach zwiedzający mogą poznać kulturę materialną i niematerialną Księżaków oraz dawną sztukę i rzemiosło ludowe.
Szczegółowe informacje na temat tegorocznych EDD są dostępne na oficjalnej stronie: www.edd2012.pl
PAP – Nauka w Polsce
szz/ agt/bsz
źródło: www.naukawpolsce.pap.pl